Dziś czas na 2 część sezonu 2015 w pigułce. Poprzednia część skończyła się na czerwcu. W tej odsłonie naturalnie startujemy od lipca, w którym działo się nie mało. Brak nudy to na szczęście norma w MLB. Zapraszam do lektury.

Lipiec: Najważniejszym wydarzeniem lipca było All-Star Game. Nim to jednak nastąpiło swoją obecność w lidze zaznaczył niejaki Kris Bryant. 3B Cubs 4 lipca w wygranym 7 – 2 pojedynku z Marlins zdobył 6 RBI. W 1 inningu wybił 2-run blasta, a w 2 grand slama. Tym samym stał się pierwszym zawodnikiem Cubs od 1961 (Billy Williams), który tego dokonał. 10 dni później tj. 14 lipca odbył się 86 All-Star Game rozegrany na Great American Ball Park (stadion Cincinnati Reds). Menadżerami zespołów byli: Bruce Bochy z San Francisco Giants w NL oraz Ned Yost z Kansas City Royals w AL. Pierwszy narzut wykonał legendarny Sandy Koufax. Mecz wygrali zawodnicy z American League 6 do 3. Dzięki temu zdobyli przewagę własnego boiska podczas World Series. MVP spotkania został Mike Trout, który zaliczył cycle. Dla zawodnika było to drugie MVP z rzędu. Dołączył tym samym do Willie Maysa, Steve Garveya, oraz Carla Ripkena Jr, którzy jako jedyni dokonali tego w przeszłości 2 razy z rzędu. Dzień wcześniej mogliśmy oglądać Home Run Derby, które wygrał Todd Frazier z Cincinnati Reds. Pokonał on w finale Joc Pedersona z Los Angeles Dodgers.

21 lipca miało miejsce 2 cycle w sezonie, o które postarał się Shin-Soo Choo z Texas Rangers podczas wygranego 9 – 0 pojedynku z Colorado Rockies. 25 lipca byliśmy świadkami no-hittera wykonaniu Cole Hamelsa. Spotkanie przeciwko Cubs było jego ostatnim w barwach Phillies. Wygrana 5 – 0 została dodatkowo okraszona 13 K. 26 lipca Boston Red Sox pokonali 11 – 1 Detroit Tigers, a DH David Ortiz wskoczył na 38 miejsce na RBI All-Time List. Big Papi w meczu zdobył 7 RBI dzięki dwóm 3-run home runom oraz RBI single. Na koniec miesiąca w dywizjach królowali: Yankees (58 – 44) w AL East, Royals (61 – 41) w AL Central, Astros (58 – 46) w AL West, Nationals (54 – 47) w NL East, Cardinals (66 – 37) w NL Central, Dodgers (58 – 45) w NL West. Walka o post season zaczęła rozkręcać się na dobre.

Sierpień: W sierpniu można było zauważyć dominację miotaczy, ponieważ to właśnie pitcherzy postarali się o występy godne zapamiętania. Większość występów miała miejsce pod koniec miesiąca co nie znaczy, że nie mieliśmy bardzo dobrych występów ofensywnych. Najbardziej godne zapamiętania były 2 wydarzenia. 19 sierpnia Texas Rangers pokonali 7 – 2 Miami Marlins zdobywając back-to-back-to-back home runs w 7 inningu. Drugim wydarzeniem i to o wiele bardziej okazałym był występ ekipy z Queens. 24 sierpnia New York Mets pokonali 16 – 7 Phillies zdobywając 8 home runów. Autorami homerów byli David Wright, Yoenis Cespedes, Juan Legares, Travis d'Arnaud, Daniel Murphy, Michael Cuddyer oraz Wilmer Flores, który zdobył 2 homery. Dodatkowo Mets zaliczyli siedem double i odnotowali łącznie piętnaście extra base hits.

Wracając do miotaczy to w miesiącu sierpniu 14 K osiągnięto 3 razy. Pierwszy był Madison Bumgarner, który 16 sierpnia w wygranym 5 – 0 spotkaniu z Nats oprócz wspomnianej liczy strikeoutów zaliczył shutout. Na dodatek zdobył solo basta, a także 2 RBI będąc 2 – 3. Pozostali pitcherzy, którzy zdobyli 14 K to: Chrisa Sale (21 sierpnia i wygrana 11 – 4 z Mariners) oraz Cleyton Kershaw (28 sierpnia w wygranym 4 – 1 meczu z Cubs). Wisienką na torcie jeśli chodzi o pozycję miotacza były 2 no-hittery w wykonaniu Mike’a Fiersa oraz Jake Arriety. Fiers 21 sierpnia w wygranym przez Houston Astros 3 – 0 meczu z Los Angeles Dodgers zaliczył no-no oraz 10 K. Arrieta no-hittera zanotował na koniec miesiąca. Było to 30 sierpnia 2015 w wygranym przez Cubs 2 – 0 meczu z Dodgers. Pitcher Cubs zaliczył do tego jeszcze 12 K. Jeśli chodzi o sytuację w dywizjach to w AL Central (Royals z 80 – 50) oraz AL West (Astros z 73 – 59) obyło się bez zmian. Natomiast w AL East nastąpiła istotna zmiana. Yankees i Orioles pogodzili Toronto Blue Jays (74 – 57), którzy twardo włączyli się o prymat w dywizji. W National League w NL East na fotel lidera po raz pierwszy od kwietnia powrócili Mets (73 – 58). W dwóch pozostałych dywizjach bez zmian w stosunku do poprzedniego miesiąca. W NL Central nadal rządzili Cardinals (85 – 46), a w NL West Dodgers (73 – 57).

Wrzesień: W tym miesiącu na boiskach MLB byliśmy świadkami paru rekordów, a także brawurowych zagrań.  2 września 2015 roku New York Mets pokonali 9 – 4 Philadelphia Phillies, a inside-the-park 2-run home runem popisał się Ruben Tejada.

Można pokusić się o stwierdzenie, że home runy zdominowały wrzesień jeśli chodzi o ważniejsze wydarzenia. 2 września Albert Pujols wskoczył na 14 miejsce na All-Time Home Run List zrównując się tym samym z Mannym Ramirezem. 1B Halos podczas wygranego 9 – 4 meczu z Athletics zdobył 2-run shota, który był jego 555 homerem w karierze. Obecnie samodzielnie zajmuje 14 pozycję. 11 września 2015 roku Baltimore Orioles pokonali 14 – 8 Kansas City Royals. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie to, że Orioles zdobyli 2 grand w 8 inningu. Ich autorami byli Nolan Reimold oraz Steve Clevenger. 12 września Big Papi również postarał się o rekord. W wygranym 10 – 4 spotkaniu z Rays zdobył solo blasta w 7 inningu, który był równocześnie jego 500 home runem zdobytym w karierze. Pod koniec września poznaliśmy 2 uczestników postseason w American League. Zostali nimi zwycięzcy dywizji: Blue Jays w AL East (92 – 66) oraz Royals w AL Central (91 – 67), którzy nie musieli się już oglądać na wyniki październikowych spotkań. Sprawa tytułu AL West miała się rozegrać między Rangers (86 – 72) i Astros (84 – 75), a 2 drużyną która na tamten moment była w Wild Card Game to New York Yankees (86 – 72). W National League postseasonowa sytuacja wyjaśniła się wraz z końcem września. Dość niespotykaną sytuację mieliśmy w NL Central, ponieważ 3 drużyny z tej dywizji weszły do postseason. Byli to Cardinals, którzy sięgnęli po tytuł (100 – 59) oraz Pirates (96 – 63) i Cubs (93 – 65), którzy dostali się do Wild Card Game. Po tytuły w 2 pozostałych dywizjach sięgnęli: Mets w NL East (89 – 69) oraz Dodgers w NL West (88 – 70).

Październik: Ostatni miesiąc rozgrywek MLB sezonu 2015 był bardzo krótki, co nie znaczy, że w październiku brakowało emocji i rekordów. 1 października White Sox przegrali 4 – 6 Royals, a Jose Abreu z obozu pokonanych stał się dopiero drugim zawodnikiem w historii, który przez swoje 2 pierwsze sezony zawodowej kariery zdobył przynajmniej 30 HR oraz 100 RBI. 1 października 2015 roku New York Yankees pokonali 4 – 1 Boston Red Sox odnosząc tym samym 10 000 zwycięstwo w sezonie regularnym, w historii klubu ( wliczając też wygrane jako New York Highlanders). The Bombers stali się tym samym jedyną drużyną w historii American League która osiągnęła ten pułap. 4 października w wygranym przez Orioles 9 – 4 meczu z Yankees Chris Davis zdobył 2 home runy, które były jego 46 i 47 blastem w sezonie (dwa 2-run blasty). Davis tym samym w drugim sezonie w ciągu 3 lat przekroczył barierę 47 blastów. 4 października był też szczęśliwym dniem dla fanów Dodgers. Clayton Kershaw 4 października w wygranym przed Dodgers 6 – 3 meczu z Padres zaliczył swój 300 strikeout w sezonie stając się tym samym pierwszym pitcherem od 2002 roku, który tego dokonał (2002 Randy Johnson Arizona D-Backs i 334 K). Sezon zakończył z 301 K. Jednak tym co najbardziej zapadło w pamięć kibicom MLB to występ Maxa Sherzera, a konkretnie 2 no-hitter w sezonie. Miało to miejsce 3 października w wygranym przez Nationals 2 – 0 meczu z Mets. Stał się pierwszym zawodnikiem od 1973 (Nolan Ryan), który tego dokonał. Swój kosmiczny występ podkreślił 17 K.

Dywizję AL West wygrali Texas Rangers (88 – 74), a prawo gry w Wild Card Game uzyskali Astros (86 – 76) oraz Yankees (87 – 75). Ważniejsze nagrody i wyróżnienia za sezon 2015 to:

*** NL Rookie of the Year: Kris Bryant (Cubs), AL Rookie of the Year: Jose Altuve (Astros)

*** AL Manager of the Year: Jeff Banister (Rangers), NL Manager of the Year: Joe Maddon (Cubs)

*** AL Cy Young Award: Dallas Keuchel (Astros), NL Cy Young Award: Jake Arrieta (Cubs)

*** NL Most Valuable Player: Bryce Harper (Nationals), AL Most Valuable Player: Josh Donaldson (Blue Jays)

Postseason: Rozgrywki posezonowe szczęśliwie rozpoczęły się dla Astros i Cubs, dzięki wygranym w Wild Card Game. W ALDS zwyciężyli Royals, którzy pokonali 3 – 2 Astros. Drugim zespołem byli Blue Jays 3 – 2 z Rangers. W NLDS byli to Cubs, którzy pokonali 3 – 1 Cardinals oraz Mets, którzy pokonali Dodgers 3 – 2. Po zwycięstwo w Amercian League sięgnęli Royals, którzy pokonali 4 – 2 Blue Jays. MVP zdobył Alcides Escobar (Royals). W National League sweepa Cubs zafundowali Mets. MVP zdobył Daniel Murphy, który podczas game 4 zdobył 2-run shota stając się tym samym pierwszym zawodnikiem w historii MLB, który w postseason zdobył home runa w 6 meczach z rzędu. W World Series 2015 zwyciężyli Kansas City Royals pokonując 4 – 1 New York Mets. MVP WS został uhonorowany Salvador Perez.

LINK DO 1 CZĘŚCI: http://mlb.com.pl/p/1572-sezon_2015_w_pigulce_czesc_1

 Tylko zalogowani użytkownicy mogą brać udział w dyskusji na portalu mlb.com.pl. Zaloguj się


Mr. met

Fajne podsumowanie. A sezon był dobry, nawet bardzo, chociaż bez happyendu

    Images?q=tbn:and9gcqrzmqe1bpkdmnqri fbbimfx5ojycje3kv2owrwwjqzrdzx5l9

    To była ta gorsza część sezonu, obie co prawda nieudane, ale po prostu cieszę się, że w 2016 raczej będę miał więcej frajdy z oglądania baseballa. To mi raczej przyniosło te mniej fajne wspomnienia, ale nie muszę tego przypominać tak bardzo, nie obejrzałem sekundy z obchodów royals.

      Q8ekc9wiyzctdnbcfi4hyu 4ido1  8h6hqwwc16kjq=w118 h162 p no

      @paweł_p Dzięki Paweł :) no bez happy endu, ale i w przypadku Mets i Yankees nie był to zły sezon po paru sezonach posuchy :)

        Images?q=tbn:and9gcqrzmqe1bpkdmnqri fbbimfx5ojycje3kv2owrwwjqzrdzx5l9

        Na szczęście w futbolu amerykańskim przegrało kc, nie jestem największym fanem New England, ale jestem im wdzięczny za to zwycięstwo:). Carolina na szczęście pokonała Seattle, jeszcze niech Pittsburgh wygra, szkoda było kibiców Pirates po wild card game, to niech teraz mają frajdę, nie lubię Denver.

          Q8ekc9wiyzctdnbcfi4hyu 4ido1  8h6hqwwc16kjq=w118 h162 p no

          Ja mam zawsze frajdę z oglądania baseballu, a ostatni sezon uważam za dobry pomimo tego, że Yankees odpadli w Wild Card Game. Ale A-Rod zdobył parę rekordów i było jeszcze parę rzeczy z których można się cieszyć :)