Redakcyjne typy nagród
Sezon 2018 w lidze MLB już się zakończył. Tytuł World Seires zagarnęli Boston Red Sox. Przed nami jeszcze najlepsze co ”sezon ogórkowy” może zaoferować – najważniejsze nagrody sezonu. My Redakcyjnie postanowiliśmy podzielić się naszymi typami. Jesteście ciekawi komu przyznalibyśmy nagrodę? Jeśli tak, to zapraszamy do lektury. Nasze typy objęły wyróżnienia takie jak: MVP, ROY, CY Young Award (z podziałem na ligi). Dodatkowo stworzyliśmy (bez podziału na ligi) kategorie takie jak: zaskoczenie sezonu, drużyna sezonu, manager sezonu i lineup sezonu. Typowali redaktorzy: Daniel Drygalski, Patrick Pikell oraz ja – Kornel Buchowski.
***MVP***
>>> Patrick:
AL MVP - Mike Trout
Trout i Betts zaliczyli genialne sezony. Trzeba jednak kogoś wybrać. Betts może jest ciut lepszym defensorem, ale to Trout ma wyższe OBP, lepszą skuteczność w kradzieży baz i nie gra regularnie na stadionie sprzyjającym pałkarzom.
NL MVP - Jacob DeGrom (Patrick podał mi swoje typy, w momencie, w którym nie znaliśmy jeszcze nominowanych nazwisk)
Tak, jego sezon był tak świetny, że starter zasługuje nie tylko na nagrodę NL Cy Young, ale też na NL MVP. Kershaw i Verlander wygrali tę nagrodę z gorszymi statystykami. DeGrom ma znacznie wyższe WAR od Yelicha. Najwyższa pora na to, by zawodnicy byli osądzani tylko i wyłącznie na podstawie własnych osiągnięć, mamy 2018 rok.
>>> Daniel:
AL MVP – J.D. Martinez (Daniel podał mi swoje typy, w momencie, w którym nie znaliśmy jeszcze finalistów)
W Bostonie długo wahali się czy dać mu kontrakt. 43 HR oraz 130 RBI's, a do tego AVG 0.330. Cały sezon regularny napędzał Red Sox w ataku.
NL MVP – Javy Baez
Pomijając statystyki ofensywne drugobazowy prezentuje jeszcze chyba najlepszą obronę w lidze na pozycjach infield – gracz kompletny.
>>> Kornel:
AL MVP: Mookie Betts
Zdecydowanie najlepszy zawodnik American League w tym sezonie, a także jeden z najlepszych w całej MLB. 180 H, 32 HR, 80 RBI i przede wszystkim OPS na poziomie 1.078. Średnia odbić na poziomie 0.346 plus bardzo dobra gra defensywna.
NL MVP: Christian Yelich
Tutaj wybór może być tylko jeden Christian Yelich. Zapolowy Brewers był liderem NL w AVG (0.326), SLG (0.598) i OPS (1.000). Zabrakło mu dwóch home runów i jednego RBI by zdobyć pierwsze od 1937 roku NL Triple Crown. Plus to jak grał w postseason tylko to potwierdza.
***CY YOUNG AWARD***
>>> Kornel:
AL Cy Young: Chris Sale.
To jego obstawiałem, że zdobędzie Cy Young AL(teraz gdy znamy nazwiska finalistów wiadomo, że tak się nie stanie). Bilans 12-4, ERA 2.11, WHIP 0.86 oraz 237 strikeoutów. Miotacz Red Sox zdobywał średnio 13.5 K w przeliczeniu na 9 inningów to więcej niż miał którykolwiek z finalistów.
NL Cy Young: Max Scherzer
DeGrom był świetny, ale według mnie bilans miotacza (w dużej mierze zależny od kolegów z drużyny) ma znaczenie. Tego zabrakło u zawodnika Mets. Tego samego nie można powiedzieć o pitcherze Nationals. 18-7, ERA 2.53, WHIP 0.911 i pierwsze w karierze 300 strikeoutów – to wszystko w wieku prawie 35 lat. Scherzer nagrodę NL Cy Young Award zdobył w 2016 i 2017 i w mojej opinii zdobędzie ją także w 2018. Jeśli tego dokona stanie się zaledwie piątym miotaczem w historii z czterema Cy Young na koncie.
>>> Daniel:
CY Young AL – Blake Snell
Najniższa średnia ERA i najwięcej wygranych w AL. To wszystko grając w Tampie, która do potentatów nie należy.
CY Young NL – Jacob de Grom
Szkoda że nie gra w mocniejszym klubie. To, że nie wygrywa nie ma dla mnie najmniejszego znaczenia. Pitcher nie ma na to żadnego wpływu, a ze swoich obowiązków wywiązuje się fenomenalnie.
>>> Patrick:
AL Cy Young - Blake Snell
Leworęczny miotacz w końcu się przełamał i narzucił 180 inningów z ERA na poziomie 1.89. Inni starterzy zdobyli więcej outów w tym sezonie, ale pozwolili rywalom na zdobycie znacznie większej ilości runów. To Snell zasługuje na tę nagrodę.
NL Cy Young - Jacob DeGrom
Miotacz miał genialny sezon i jego rekord 10-9 nie ma dla mnie żadnego znaczenia. Jego koledzy wielokrotnie marnowali jego świetne starty. Nie porównujemy jednak bullpen Mets do innych bullpenów czy lineup Mets do innych lineupów, ale DeGroma do innych miotaczy.
***ROY***
>>> Patrick:
AL ROY - Gleybel Torres
Drugobazowy rozegrał przyzwoity sezon dla New York Yankees. Ekipa miała silny infield w dużej mierze dzięki niemu i Andujarowi, który również walczy o tą nagrodę. Torres miał jednak wyższe OBP i mimo dużej ilości błędów defensywnych lepiej sobie radził z rękawicą od swojego kolegi z drużyny.
NL ROY - Ronald Acuna Jr
To o nim było zdecydowanie głośniej niż o Juanie Soto, który rozegrał świetny sezon dla Washington Nationals. Panowie mają podobne statystyki ofensywne, ale z defensywą to zapolowy Atlanta Braves radził sobie lepiej.
>>> Daniel:
ROY AL – Miguel Andujar, trzeciobazowy wszedł szturmem na boiska MLB. 27 HR oraz 92 RBI's muszą robić wrażenie na każdym.
ROY NL – Ronald Acuna Jr, zapolowy zanim pojawił się na boiskach MLB był już gwiazdą. Wielkie ciśnienie, wielka presja, zero problemu. Acuna dał radę i nie miał sobie równych.
>>> Kornel:
ROY AL – Miguel Andujar
27 home runów, 170 odbić i przede wszystkim dwa rekordy jeśli chodzi o zdobyte double. Najpierw pobił rekord Yankees w tej kategorii (prześcignął legendarnego Joe DiMaggio), by następnie wyrównać najlepsze osiągnięcie w historii American League, w tej kategorii.
ROY NL – Ronald Acuna Jr.
Ma lekko gorsze statystyki jeśli chodzi o HR i RBI niż mój faworyt w AL (Andujar), ale za to OPS (0.917) zdecydowanie wyższe. LF był zdecydowanie najjaśniejszym punktem w ekipie Braves.
***Zaskoczenie sezonu***
>>> Kornel: Milwaukee Brewers
To co zrobili Berwers w tym sezonie to już klasyk nowożytnego baseballu. Poprzedni sezon był bardzo dobry, kiedy o mały włos nie awansowali do Wild Card Game, myślałem że było to dzieło przypadku. Jakże się myliłem...Najlepszy bilans w NL (96-67), piąty awans do postseason w historii klubu i pierwszy od 2011 roku oraz to, że byli jeden mecz od awansu do World Series + wspaniała historia Yelicha.
>>> Patrick: Max Muncy
Pamiętam jeszcze, jak slugger grał dla A's i nikt wtedy nie myślał, że Max będzie regularnie grał w MLB. W 2018 zawodnik zaliczył 35 HR i miał OPS 937 grając dla Los Angeles Dodgers. Max nie jest pierwszym zawodnikiem LA, który nagle zaczął błyszczeć. Justin Turner i Chris Taylor byli rezerwowymi jeszcze nie tak dawno.
>>> Daniel: Max Muncy
LA Dodgers kojarzą się co prawda z wielkimi pieniędzmi, ale jak nikt inny potrafią także kreować swoje gwiazdy. Justin Turner, Chris Taylor to ligowe zapchajdziury, który w LA stały się gwiazdami. Muncy idzie tą samą drogą, o by tylko utrzymał zbliżony poziom w przyszłym roku.
*** Lineup sezonu***
>>> Daniel:
C-Wilson Ramos, 1B-Jose Aguilar, 2B-Javy Baez, 3B-Nolan Arenado, SS-Trevor Story, RF-Betts, CF-Mike Trout, LF-J.D. Martinez, DH-Jose Ramirez, RP-Josh Hader
>>> Patrick:
C - J.T. Realmuto, 1B - Freedie Freeman , 2B - Jose Ramirez, SS - Francisco Lindor, 3B - Matt Chapman, LF - Christian Yelich , CF - Mike Trout, RF - Mookie Betts, DH - J.D. Martinez, RP - Blake Treinen
>>> Kornel:
C – J.T. Realmuto, 1B – Max Muncy, 2B – Gleyber Torres, 3B – Miguel Andujar, SS – Didi Gregorius, OF: Christian Yelich, Mike Trout, Giancarlo Stanton, DH – Matt Carpenter, RP – Josh Hader
***Manager sezonu***
>>> Kornel: Craig Counsell
To co zrobili Milwaukee Brewers pod jego wodzą mówi samo za siebie.
>>> Patrick: Kevin Cash
Wybór nie był łatwy, ale postawiłem na menadżera Tampa Bay Rays, gdyż jako pierwszy odważył się wykorzystać strategię "openera" w spotkaniu. Ciekawa wizja została już wykorzystana przez inne drużyny i najprawdopodobniej będzie ona jeszcze bardziej popularna w najbliższej przyszłości.
>>> Daniel: Kevin Cash
Tampa Bay Rays to chyba ostatni zespół dla, którego zarwałbym noc. Do tego relievers w roli starterów, co mnie nie przekonuje. Cash jednak ma wyniki i co by nie mówić trochę rewolucjonizuje baseball.
***Drużyna sezonu***
>>> Daniel: Boston Red Sox
Wspaniały sezon regularny, zdobyte World Series, czego chcieć więcej. Życzę każdemu fanowi MLB, żeby jego ekipa miały taki rok.
>>> Patrick: Boston Red Sox
Wygrali najwięcej spotkań w sezonie zasadniczym i zdobyli mistrzostwo przegrywając tylko 3 spotkania w całym Postseason, więcej nie trzeba pisać.
>>> Kornel: Milwaukee Brewers
Powtórzę się raz jeszcze: najlepszy bialans w NL i jeden mecz od awansu do World Series. Piąte postseason w historii klubu.
Komentarze
Tylko zalogowani użytkownicy mogą brać udział w dyskusji na portalu mlb.com.pl. Zaloguj się