Mamy nowy 2019 rok. Pragnę poinformować, że jako redakcja mlb.com.pl postaraliśmy się o parę niespodzianek dla Was drodzy czytelnicy. Jedną z nich (być może największą), jest wywiad z Arturem Strzałką, którego nikomu nie trzeba przedstawiać. Co się zmieniło u naszego miotacza, od ostatniej rozmowy, jakie ma plany i co sądzi o nowych trendach w MLB – tego dowiecie się z lektury poniższego wywiadu. Pytania zadawaliśmy w redakcyjnym składzie: Daniel Drygalski, Patrick Pikell oraz ja – Kornel Buchowski. Miłego czytania.

*** Zdjęcia użyte w tym tekście pochodzą z fanpage’y:

Polski Związkek Baseballu i Softballu (https://www.facebook.com/pzball.baseball.softball/) oraz Artur Strzałka (https://www.facebook.com/Artur-Strza%C5%82ka-579186972150722/)

>>> W baseballu ostatnio relieverzy odgrywają coraz większą rolę. Drużyny coraz częściej zaczynają spotkania relieverami, których nazywa się teraz openerami. Jak Ci się podoba ten nowy trend? Czy zmierza to wszystko w dobrym kierunku?

Reliever jest to dość ciężka rola. Miotacz ten musi być przygotowany w każdej chwili na wejście na boisko, spoczywa na nim duża odpowiedzialność. Ja sam z reguły byłem relieverem, ale ostatnio starterem oraz co najbardziej mi przypadło do gustu closerem. Trend ten, że zaczyna się relieverem mecz jest dobrym rozwiązaniem szczególnie przez to, że pałkarze mają ciężko - przystosować się do narzutów. Spotykają w pierwszej kolejce jednego miotacza, nagle na drugą jest już inny miotacz z innymi narzutami. W przypadku starterów bywa tak że 1sza kolejka 3 zmiany ok, a w drugiej kolejce 4 zmiana i dalej pałkarze zasypują miotacza hitami. Gra staje się coraz mądrzejsza. Myślę, że zmierza to w dobrym kierunku i oczywiście dzięki temu więcej miotaczy będzie w użyciu.

>>> Jak wyglądają twoje przygotowania taktyczne przed spotkaniem? Czy przeprowadzasz dużo rozmów z łapaczami i trenerami na temat pałkarzy rywali i ich mocnych lub słabych stronach?

Miotacz przed meczem powinien mieć czystą głowę, nie myśleć praktycznie o niczym, być mega skupionym i co mi pomaga to kontrolowany gniew. Jeżeli chodzi o taktykę i mocne/ słabe strony pałkarzy to jest zadanie łapacza. On powinien wiedzieć jaki narzut najlepiej wykorzystać przeciw danemu pałkarzowi i gdzie go ulokować.

>>> Artur, wiemy, że masz dużo pracy, ale czy zdarza Ci się oglądać mecze MLB? Jeśli tak to kogo najczęściej oglądasz? 

Będąc szczerym zdarza mi się obejrzeć mecz MLB, ale powiem tak: kocham grać, oglądać nie koniecznie - wolę oglądać mecze piłki nożnej. Jeśli oglądam to też wyszukuję spotkań, kiedy mecz zaczynają miotacze którymi się interesuję. Najczęściej są to mecze LAD, NYY , Bostonu.

>>> Jak ważne są dla Ciebie statystyki baseballowe? Czy zdarza Ci się przeglądać własne numery i jeśli tak to na które zwracasz szczególną uwagę? 

Bardzo zwracałem uwagę na statystyki szczególnie grając dla NYY i z doświadczenia powiem - nie warto, gdyż człowiek stara się za wszelką cenę poprawić. W głowie ma cały czas te liczby i nagle coś w meczu nie wychodzi. Gdy nie kontrolują tego aż tak - nie myślę o tym - idzie dużo lepiej. Statystyki najlepiej przeanalizować przed playoff i po sezonie nad czym należałoby popracować. Szczególną uwagę jak każdy miotacz zwracam uwagę na ERA oraz WHIP, a także ja zwracam uwagę na K oraz Walk .

>>>  Czy jest możliwość, żebyś mógł podpisać kontrakt w Triple-A i powalczyć o swoją szansę w MLB?

Oczywiście, że jest szansa. Zdobyłem już na tyle doświadczenia, że bez problemu dałbym sobie tam rade, szczególnie, że ciągle szukam wyzwań. Chcę rzucać na coraz lepszych zawodników. Rzucałem przeciwko wielu osobom grającym w AA ,AAA oraz NPB i MLB .Tylko dostać właśnie tą jedną szansę wybicia się.

>>> Czy w szerokim składzie NY Yankees są jacyś zawodnicy z którymi się szkoliłeś?

Na razie jeszcze nie.

>>> Czy po roku spędzonym w Japonii i Niemczech jest Ci łatwiej budować swoją karierę?

W Europie tak, jest dość spore zainteresowanie moją osobą, próbuję zaczepić się w profesjonalnej drużynie we Włoszech, ale tam też nie jest zbyt łatwo żeby się dostać. Prowadzę rozmowy także z kolejnym japońskim klubem. Zobaczymy co wyniknie z rozmów. Niestety strasznie ciężko będąc Europejczykiem wybić się gdzieś do najlepszych światowych lig.

>>> Zdecydowałbyś się na grę w lidze meksykańskiej?

Oczywiście, że tak. To jest jeden z moich celów, jednak ciężko cokolwiek znaleźć w tym rejonie.

>>> Kto jest Twoim ulubionym zawodnikiem na boiskach MLB i jakiej ekipie kibicujesz?

Andrew Miller oraz Chapman, ale obserwuje dużo leworęcznych miotaczy. Jeżeli chodzi o ekipę, to nie mam ulubionej. Zawsze bardziej kibicuje zawodnikom miotacza, niż drużynie jako drużynie.

>>>  Zgrupowanie reprezentacji Polski w Kalifornii uważasz za sukces ???

Oczywiście że tak. To wspaniałe uczucie móc reprezentować kraj w świecie, szczególnie że przygotowujemy się aby wejść do grupy A Mistrzostw Europy  i kto wie może wywalczymy sobie kwalifikacje na Olimpiadę.

>>>  Podczas pobytu w Mieście Aniołów zwiedziliście dwa stadiony w LA, Angel Stadium oraz Dodger Stadium. Który ballpark zrobił na Tobie większe wrażenie ???

Dodgers pod względem wielkości, natomiast Angels jakoś bardziej przypadł mi do gustu.

>>>  Podczas wizyty na Dodger Stadium spotkaliście Justina Turnera. Mieliście okazje porozmawiać z nim dłużej, jeśli tak to czy mówił coś ciekawego, a może było to tylko krótkie spotkanie ???

Tak mieliśmy to szczęście spotkać Justina, jednak było to tylko krótkie spotkanie, gdyż zaczynał on właśnie swój trening.

>>>  Podczas zgrupowania w Kalifornii, reprezentacja Polski rozegrała pięć meczów trzy rozstrzygając na swoją korzyść (w tym 6:0 z LAPD). Które mecz był najtrudniejszy i dlaczego ???

Najtrudniejszy mecz był przeciwko drużynie Bombers (chyba tak się nazywali), który przegraliśmy, ale nieznacznie. Było tam kilku zawodników z independent ball oraz ex minor league, co dało nam naprawdę dobry sprawdzian przed tym co czeka na nas w grupie A w Europie.

>>> Jakie są różnice w treningach pomiędzy tymi w Azji, a tymi w Niemczech? Gdzie trenuje się ciężej. I na co trenerzy w Mannheim Tornados zwracają uwagę???

Oczywiście, że w Japonii trenowaliśmy dużo ciężej. W Niemczech baseball jest pół-profesjonalny, więc miejscowi zawodnicy również pracowali. Treningi były wieczorami i nie trwały zbyt długo. Około 2-3 godzin w porównaniu do Japonii 3-5 godzin + mecz dziennie. Praktycznie w Niemczech mecze rozgrywaliśmy tylko weekendami. Mieliśmy doświadczonych zawodników nie było dużo uwag od trenerów. W Mannheim mieliśmy najlepszy bullpen w lidze, jednak niestety na odbijaniu trochę polegliśmy.

>>> Gratulujemy Cie występu w All-Star Game Bundesliga. Jak wspominasz ten mecz???

Dziękuję. Mecz był naprawdę na najwyższym poziomie. Okazało się na miejscu, że będę go zaczynał, mówię super. Graliśmy przeciwko reprezentacji Niemiec. Rzucałem 5 świetnych zmian, prowadziliśmy 2:1, ale niestety jeden z relieverów nie dał sobie rady i w 8 zmianie oddał home runa za 3 punkty i mecz skończył się bodajże 5:2 dla reprezentacji Niemiec.

Dziękujemy Arturowi za wywiad i trzymamy kciuki za dalsze sukcesy.

 

 Tylko zalogowani użytkownicy mogą brać udział w dyskusji na portalu mlb.com.pl. Zaloguj się


Q8ekc9wiyzctdnbcfi4hyu 4ido1  8h6hqwwc16kjq=w118 h162 p no

@FORTAKIER Jeśli chodzi o terminarz, to najlepiej śledzić fanpage Polskiego Związku Baseballowego. Tam wszystko jest na bieżąco

    Tomasz.kierepka

    Nawiązując do wywiadu, możecie podać jakiś link pod którym znajdę terminarz meczy reprezentacji RP na 2019r.