Myślałem długo nad wstępem, ale chyba nic mądrego nie wymyślę. Rok 2019 się skończył, czas więc na podsumowanie minionych rozgrywek w MLB. Tym czytelnikom, którzy są z nami od niedawna przypominam, że ”Słodka szóstka miesiąca” w wersji ”rocznej” tradycyjnie rozszerzana jest do top 10 roku, ponieważ niewykonalnym jest wybranie sześciu najlepszych wydarzeń z całego sezonu. 10 to też za mało jeśli mam być szczery. Zestawienie roczne obejmuje tylko sezon regularny, jednak trzeba wspomnieć, że w 2019 drużyną, która zdobyła World Series byli Washington Nationals. Sezon 2020 tuż, tuż. W momencie, gdy rozpoczynam pisanie tego tekstu do nowych rozgrywek zostało 44 dni, 2 godziny oraz 25 minut.

*** Wyróżnienia bez miejsca: 2 home runy Encarnaciona w ciągu jednego inningu

8 kwietnia 2019 roku Mariners pokonali Royals 13-5. Bohaterem spotkania był Edwin Encarnacion, który zdobył dwa home runy w ciągu jednego inningu. W 6 odsłonie najpierw zdobył solo blasta, by następnie zaliczyć 3-run home runa. Był to już drugi przypadek w karierze tego zawodnika, kiedy zdobył dwa HR w trakcie jednego inningu. W historii MLB zaledwie 56 graczy zaliczyło przynajmniej jeden mecz z dwoma home runami w ciągu jednego inningu, jednak tylko pięciu zrobiło to dwukrotnie podczas swojej kariery. Są Alex Rodriguez, Jeff King, Andre Dawson, Willie McCovey oraz rzecz jasna Edwin Encarnacion.

- 10 miejsce: Cycle sezonu 2019

W rozgrywkach 2019 mieliśmy 5 występów, kiedy jakiś zawodnik zaliczył prestiżowe Cycle (single, double, triple oraz home run – niekoniecznie w takiej kolejności). Pierwszym, który tego dokonał był Shohei Ohtani 13 czerwca 2019 roku w wygranym przez Angels 5-3 meczu z Rays. Stał się tym samym pierwszym zawodnikiem w historii MLB urodzonym w Japonii, który zaliczył to prestiżowe osiągnięcie. Zawodnik był perfekcyjny w ataku będąc 4/4 (H/AB) co przełożyło się na 3 RBI. Dzień później czyli 14 czerwca 2019 roku Indians pokonali Tigers 13 do 4, a Jake Bauers również zaliczył Cycle. DH był 4/5 (H/AB) co przełożyło się na 4 RBI. Jest to pierwszy przypadek od 1912 roku, kiedy dwaj zawodnicy zdobyli Cycle dzień po dniu (Tris Speaker oraz Chief Meyers 9-10 czerwca 1912 roku). Trzecim zawodnikiem był Trea Turner 23 lipca 2019 roku w wygranym przez Nationals 11-1 meczu z Rockies. Shortstop w tym pojedynku był 4/5 (H/AB), co przełożyło się na 2 RBI. Zawodnik dzięki temu osiągnięciu stał się dopiero 26 zawodnikiem w historii MLB, który zaliczył Cycle więcej niż raz. Turner jest też dopiero trzecim graczem, który zdobył Cycle przeciwko tej samej drużynie (poprzednie Cycle Turner zostało zdobyte również przeciwko Rockies). 5 sierpnia 2019 roku byliśmy świadkami czwartego Cycle w wykonaniu Jonathana Villara. Shortstop w przegranym przez Orioles 9-6 meczu z Yankees był 4/5 (H/AB) co przełożyło się na 2 RBI. Było to pierwsze Cycle dla O’s od 11 lat. Ostatnim zawodnikiem, który zaliczył taki występ był Cavan Biggio. 17 września 2019 w wygranym przez Blue Jays 8-5 meczu z Orioles postarał się o Cycle. Zawodnik Jaskółek dokonał tego 17 lat po tym, jak jego ojciec Hall of famer Craig Biggio zdobył Cycle dla Rockies. 2B Jays był w tym meczu 3/5 (H/AB) co dało 4 RBI.

>>> Cycle Ohtani:

>>> Cycle Bauers:

>>> Cycle Turner:

>>> Cycle Villar:

>>> Cycle Biggio:

- 9 miejsce: 400 HR Encarnaciona

9 czerwca 2019 roku Edwin Encarnacion zdobył dwa home runy w wygranym przez Mariners 9-3 meczu z Angels. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że drugi HR był jego 400 w karierze.

- 8 miejsce: 300 strikeoutów Cole’a i Verlandera

Gerrit Cole i Justin Verlander we wrześniu zaliczyli 300 strikeout w sezonie. Pierwszy był Cole 18 września 2019 roku w wygranym przez Astros 3-2 meczu z Rangers (w całym meczu 10 K). Miotacz rozgrywki zakończył mając 324 strikeouty, dzięki czemu ustanowił klubowy rekord w tej kategorii podczas jednego sezonu. Velander dostarczył emocji rodem z Hollywood. Potrzebował 12 strikeoutów do osiągnięcia magicznej bariery 300 K. 28 września 2019 roku w wygranym przez Astros 6-3 meczu z D-Backs ”zrobił niezbędne minimum”. Cole to dopiero 18 miotacz w historii MLB z 300 K w ciągu pojedynczego sezonu. Verlander jest 19 pod tym względem. Rekordzistami w tej kategorii są Randy Johnson oraz Nolan Ryan, którzy mieli 6 takich sezonów – Johnson przez 5 z rzędu.

>>> 300 K’s Cole:

>>> 300 K’s Verlander:

- 6 miejsce: 2000 RBI Pujolsa

9 maja 2019 roku Angels ”przejechali się walcem” po Tigers 13 do "zera". Bohaterem spotkania był Albert Pujols, który zdobył home runa (solo blast w trzecim inningu). Nic nadzwyczajnego w jego wykonaniu? Nie do końca. To wybicie dało pierwszobazowemu 2000 RBI w karierze. Legenda Cardinals i Agnels obecnie zajmuje 4 miejsce na All-Time RBI List (2075 RBI) i do 3 A-Roda brakuje mu 11 RBI.

- 5 miejsce: Ichiro Suzuki i jego ostatni mecz

21 marca 2019 roku Mariners pokonali A's 5 – 4 w meczu, który został rozegrany na stadionie Tokyo Dome przy ponad 46 tysięcznej publiczności. Bohater, legenda, człowiek instytucja jeśli chodzi o baseball. Ichiro Suzuki powiedział tego dnia "dość" jeśli chodzi o zawodową grę. Podczas tego pojedynku był 0/4 (H/AB), jednak nie to tego dnia było najważniejsze. Najbardziej istotnym był fakt, że już więcej nie zobaczymy tego zawodnika na boiskach MLB. Czego dokonał i  co osiągnął Ichiro Suzuki? To materiał na bardzo długi artykuł. Bardziej niecierpliwym polecamy sprawdzenie jego osiągnięć w Internecie. Jest tego ogromna ilość.

- 4 miejsce: Pete Alonso z rekordem MLB pod względem home runów wśród rookie

Pete Alonso w przedostatnim meczu sezonu dokonał rzeczy niebywałej. 28 września 2019 roku w wygranym przez Mets 3-0 meczu z Braves zaliczył tylko jedno odbicie (1 H/ 3 AB), ale za to jakie! Był to 53 HR w sezonie, dzięki czemu ustanowił rekord MLB w ilości home runów wśród rookie – solo blast w trzecim inningu. ”Korna została jednak w Nowym Yorku” ponieważ poprzedni rekord należał do Aarona Judge’a z New York Yankees i został ustanowiony w 2017 roku (Judge dalej dzierży rekord w HR wśród graczy z AL). Pierwszobazowy minione rozgrywki będzie wspominać bardzo dobrze ponieważ 53 HR to rekord klubu w ilości home runów zdobytych w ciągu jednego sezonu (poprzednie najlepsze osiągnięcie to 41 HR Carlosa Beltrana w 2006 roku). ”Żółtodziób” po zakończeniu sezonu dostał nagrodę National League Of The Year.

- 4 miejsce: 300 home runów Twins w sezonie

10 września 2019 roku Twins w wygranym 10-4 meczu z Tigers zaliczyli home runa numer 300. Dzięki temu stali się pierwszą drużyną w historii ligi, która tego dokonała. Historycznego blasta zdobył Jonathan Schoop, który zaliczył 2-run home runa w siódmym inningu. Dzień później 300 home runa zaliczyli Yankees zdobywając ogólnie sześć wybić poza boisko. Licznik The Bronx Bombers zatrzymał się na 306 home runach. Twins łącznie zaliczyli ich 307 – to również rekord MLB jeśli chodzi o pojedynczy sezon.

- 3 miejsce: 3000 strikeout CC Sabathii

30 kwietnia Yankees przegrali 3-1 z D-Backs, a Zack Greinke rozegrał całkiem dobre zawody odnosząc wtedy 5 zwycięstwo w sezonie. Jednak to nie o nim, a o CC Sabathii miotaczu, któremu zaliczono przegraną, mówił cały baseballowy świat. Starter The Bronx Bombers w drugim inningu spotkania zaliczył 3000 strikeout w karierze. Jest to dopiero 17 przypadek w historii MLB, kiedy miotacz w trakcie swojej kariery notuje 3000 strikeout. Jest też zaledwie trzecim leworęcznym pitcherem w historii, który osiągnął ten pułap (pozostali dwaj to Randy Johnson i Steve Carlton).

- 2 miejsce: London Series pomiędzy Yankees i Red Sox

Dla fanów MLB mieszkających w Europie jest to z pewnością najważniejsze wydarzenie sezonu. Pisze to z pełnym przekonaniem. To, że grali akurat moi ukochani Yankees nie ma tu żadnego znaczenia. Napisałbym to samo, gdyby grali Red Sox z Astros. MLB po raz pierwszy było dla nas ”na wyciągnięcie ręki”. Jest to początek czegoś wielkiego. Dzięki temu 13 i 14 czerwca tego roku zobaczymy Cubs i Cardinals ponownie na żywo w Londynie. Na dwa mecze London Series 2019 przyszło ponad 118 tysięcy widzów. Po raz pierwszy w historii MLB mecz sezonu regularnego został rozegrany na Starym Kontynencie, a konkretnie na Stadionie Olimpijskim w Londynie, w dniach 29-30 czerwca. Rozegrano dwa mecze. Oba spotkania wygrali Yankees. W pierwszym pokonali Red Sox 17 - 13. Pojedynek trwał 4 godziny i 42 minuty i tylko trzech minut zabrakło do wyrównania rekordu jeśli chodzi o najdłuższy mecz w historii MLB rozegrany w regulaminowym czasie (Yankees vs Red Sox w 2006 roku na Fenway Park: 4h 45 min). Sam pierwszy inning trwał prawie godzinę. Pierwsze historyczne odbicie w Europie zaliczył DJ LeMahieu zdobywając single, a Luke Voit pierwsze punktowe zagranie dzięki RBI double. Pierwszego home runa zanotował Aaron Hicks po wybiciu 2-run HR. W meczu numer dwa Yankees wygrali 12 – 8. W siódmym inningu Yankees zdobyli 9 runów. W  ósmej odsłonie solo home runa zaliczył Didi Gregorius.

>>> Game 1:

>> Game 2:

- 1 miejsce: No-hittery sezonu 2019

W rozgrywkach 2019 mieliśmy 4 no-hittery, w tym dwa zdobyte drużynowo. Pierwszy no-no został zdobyty przez Mike'a Fiersa 7 maja 2019 roku w wygranym przez Athletics 2-0 meczu z Reds. Miotacz zanotował no-hittera stając się dopiero 35 pitcherem w historii MLB, który ma na koncie przynajmniej 2 no-hittery wliczając w to postseason. Jest to 13 no-hitter w historii A's. Fiers do osiągnięcia swego celu potrzebował 131 narzutów. Swój kapitalny występ okrasił notując dodatkowo 6 strikeoutów. Drudzy byli Angels, którzy w możliwie najlepszy sposób uczcili pamięć zmarłego Tylera Skaggsa. Combined no-hitter został zdobyty przez Halos 12 lipca 2019 roku. Los Angeles Angels pokonali Seattle Mariners 13 – 0. Sprawy czysto sportowe przed rozpoczęciem meczu zeszły na dalszy plan ponieważ drużyna z Miasta Aniołów rozgrywała pierwsze spotkanie po śmierci Tylera Skaggsa na własnym terenie. Pierwszy narzut w meczu wykonała jego mama. Wszyscy zawodnicy LAA mieli koszulki z numerem 45, z którym występował miotacz. Jego koledzy uhonorowali go w możliwie najlepszy sposób i zaliczyli combined no-hittera. Mecz dla Los Angeles rozpoczął Taylor Cole (2.0 IP i 2 K). Na początku trzeciego inningu jego miejsce zajął Felix Pena (7.0 IP i 6 K). Jest to drugi combined no-hitter w historii Angels i 11 ogółem, a to wszystko w dzień przed 28 urodzinami Skaggsa. Scenariusz jak z hollywoodzkiego filmu. W ataku Angels byli naładowani jak naboje w AK-47. W pierwszym inningu zaliczyli 7 runów, jakby mięli wsparcie z nieba, a na samym początku Mike Trout zanotował solo blasta. W siódmym inningu 2-run home runa wybił Justin Upton, a wraz z nim do bazy domowej dobiegł Mike Trout. Wszystko dla uczczenia pamięci zmarłego kolegi. Następny był combined no-hitter Astros w wygranym 9-0 meczu z Mariners 3 sierpnia 2019 roku. Jest to dopiero 14 taki przypadek w historii MLB. Autorami niebywałego osiągnięcia byli miotacze tacy jak: Aaron Sanchez (6 IP), Will Harris (1 IP), Joe Biagini (1 IP) oraz Chris Devenski (1 IP). Ostatni no-hitter sezonu, to występ Justina Verlandera 1 września 2019 roku w wygranym przez Astros 2-0 meczu z Blue Jays . Miotacz spotkanie okrasił zdobywając 14 strikeouty podczas tego pojedynku. To był trzeci no-no w karierze Verlandera. Dzięki czemu dołączył do zacnego grona (Nolan Ryan, Sandy Koufax, Bob Feller, Larry Corcoran oraz Cy Young) jako szósty pitcher w historii, który ma na koncie przynajmniej 3 no-hittery.

>>> No-hitter Fiers:

>>> Combined No-hitter Angels:

>>> Combined No-hitter Astros:

>>> No-hitter Verlander:

 Tylko zalogowani użytkownicy mogą brać udział w dyskusji na portalu mlb.com.pl. Zaloguj się