Billy Beane i jego Moneyball cz.1
Billy Beane nie dysponuje ogromną ilością pieniędzy, ale i tak potrafi zbudować silną drużynę. W latach 2001-2003 jego Oakland Athletics dochodziło do Postseason, ale nie wygrali mistrzostwa. W rotacji grało wielkie trio: Hudson, Mulder i Zito. Beane budował drużynę poprzez patrzenie na statystyki, znajdowanie tanich zawodników, którzy byli utalentowani, a tylko oni o tym wiedzieli. Dodatkowo jako jeden z pierwszych wymyślił tzw. platoon, czyli dzielenie czasu gry między 2 zawodnikami w zależności od miotacza. Dobrym przykładem jest obecny platoon na pierwszej bazie między Ikiem Davisem a Natem Freimanem. Davis odbija z lewej strony i w swojej karierze miał większe sukcesy odbijając przeciwko praworęcznym miotaczom. Odwrotnie jest w przypadku Nata Freimana, który jest postrachem leworęcznych miotaczy. Patrząc na drużynę Oakland, wielu zawodników dostali właściwie za darmo. Josh Donaldson był tylko dodatkiem do wymiany, a Oakland potrafiło właściwie wykorzystać zawodnika i sprzedało go za wysoką cenę. Brandon Moss podpisał minor league kontrakt na początku 2012 roku, a on stał się kluczową postacią w sukcesie A's. Podobny kontrakt podpisał Stephen Vogt, który szybko stał się regularnym zawodnikiem. Kolejnym problemem Beana jest fakt, że po kilku latach zawodnicy będą kosztować więcej pieniędzy, a klub nie stać na zachowanie wszystkich zawodników. Oakland przez ostatnie lata wymieniało zawodników w wieku ok.26-28, którzy mieli najlepsze lata w karierze. Przykładami są m.in Gio Gonzales, Trevor Cahill i Josh Donaldson. W każdej z tych wymian Oakland otrzymało młodych zawodników nie starszych niż 25 lat. Wymiany w 2011 roku z Cahillem i Gonzalesem nie wyszły źle dla klubu. Klub otrzymał m.in. Jarroda Parkera, Tomiego Milona, którego wymienili za Fulda, Dereka Norrisa, którego wymienili za Hahna i Alvareza i wielu innych zawodników, ktorych już wykorzystali w innych wymianach. Beane nie boi się robić wymiany, zrobił już ich wiele. Kiedy odbudowywał drużynę przed sezonem 2001 obecny generalny menadżer Oakland był krytykowany przez innych, nawet przez trenera A's. Na szczęście ówczesny właściciel Oakland dał mu szansę zbudować drużynę i nie zwolnił go, mimo wielu takich spektakulacji. Więcej w drugiej części artykułu.
Komentarze
Tylko zalogowani użytkownicy mogą brać udział w dyskusji na portalu mlb.com.pl. Zaloguj się
@_Z33_ Dzięki, to mnie motywuje do pisania więcej artykułów :) . Jak nie zobaczysz ich na głównej stronie to wejdź na mój profil bo już napisałem wszystkie 7 części.
Ja przeglądam na smartfonie i nie przeszkadza mi to za bardzo. To że posty są na gorze to już dylemat. Jedni czytają na bieżąco i im pasuje ze nie muszą scrollowac, a inni raz na jakiś czas i juz się robi problem a Forum po co? Do tej pory nie przeszkadzała rozmowa pod newsami. Nie raz były dłuższe dyskusje i fajnie się rozmawiało. :)
Aha, chętnie bym przeczytał artykuł o wynagrodzeniach graczy w lidze, nie tyle o stawkach co bardziej o regułach rządzących kontraktami, wymianami itp. bo widzę że zasady są bardziej zawiłe niż w NBA :-) Ciekawostki statystyczne też mile widziane.
Fajny artykuł, więcej takich! Z niecierpliwością czekam na kolejne części. Swoją "przygodę" z baseballem zacząłem właśnie od Moneyball (filmu) a potem książki (fatalne tłumaczenie). Parę uwag : - przydałoby się forum, tu się niestety nie da dyskutować, - a komentarzy to się nawet czytać nie chce bo są w odwrotnej kolejności, czytanie ich na telefonie to makabra, bo trzeba najpierw zjechać na sam dół, - słabo wygląda strona główna, bo wszystkie informacje są na jednej stronie, przydałaby się jakaś segregacja, na miesiące, tygodnie... jako początkujący fan poczytałbym nawet arty z poprzednich lat, ale nie mam jakoś czasu ich szukać. Pozdrawiam
@Łukasz Wydysz Też tak uważam :)
Na razie stronka to kółko wzajemnej adoracji, bez obrazy, bo sam się uważam za część tego koła :-). Jeśli chcemy się rozwijać, popularyzować baseball w Polsce (co jest już bardzo trudne ze względu na bardzo małą popularność tego sportu w PL i brak transmisji w ogólnodostępnej TV) to trzeba jakoś przyciągać ludzi. Na razie strona pełni tylko funkcje informacyjne, ja bym się chętnie dowiedział jakiś ciekawostek z historii, ciekawych historii, albo szczegółów salary cap... dzięki forum strona mogłaby zacząć nowe życie i przede wszystkim rozwój.
Patrykowi jeszcze raz gratuluję tematu o A's, nie ukrywam że również mnie fascynuje ta drużyna i bardzo im kibicuję. Przypomniałem sobie niedawno sytuację z przed wielu lat, może nawet 15 : chodziłem na angielski i miałem native speakera, nazywał się Joe Daggett i komentował mecze akademickiej koszykówki NCAA i chyba baseball (zamin oczywiście pojawił sie w PL), nie pamiętam już za bardzo, w każdym razie był z Bostonu i zawsze powtarzał : everyone hate Yankees, teraz już wiem czemu :D