Jeżeli tutaj trafiłeś, to wiesz z pewnością kim jest Artur Strzałka. Pierwszy Polak wytrenowany nad Wisłą, który ma szansę na grę w MLB. Pominiemy więc płomienne wstępy – jego gra mówi sama za siebie. Nasz miotacz w listopadzie i grudniu podczas pobytu na Tajwanie zaprezentował się bardzo dobrze występując jako reprezentant Europy w Asia Winter Baseball League. ERA na poziomie 1.50 (najlepszy wynik w drużynie) oraz narzuty z prędkością 147 km/h. Nam pomimo napiętego grafiku zgodził się udzielić ”wywiadu korespondencyjnego”. Pytania zadawali Daniel Drygalski oraz Kornel Buchowski.  Zapraszamy do lektury. Play ball :-)

 

Artur Strzałka: Wywiad

1. - Witamy, na początku chcielibyśmy pogratulować występów w Asia Winter Baseball League. Powiedz jakie są Twoje wrażenia po występach w Azji? Co wspominasz najlepiej?

 Była to dla mnie naprawdę przyjemność zagrać w tym turnieju, a także wyróżnienie i honor aby reprezentować Europę jak i Polskę w Azji. Fani jak i ludzie byli niesamowici, mili, przyjaźni, może nie było zbyt wielu ludzi na meczach, ale zawsze nas wspierali i kibicowali nam. Najlepiej wspominam mecz z Japonią gdzie sam wyoutowałem 3 zawodników którzy grają w 1 składzie w MLB w Japonii, a także ostatni mecz gdy schodząc z boiska  ok 200 osób dziękowało mi za występ - dostałem owacje na stojąco.

2. - Ja jako fan Yankees nie mogę się powstrzymać przed zadaniem pytania na temat The Bronx Bombers. Jakich zawodników (lub trenerów) Yanks oprócz Chapmana udało Ci się spotkać/porozmawiać? Miałeś okazję być na Yankee Stadium lub na ich meczu?

Niestety nie miałem okazji być na Yankee Stadium, ale byłem na meczu NYY gdy grali przeciwko Tampa Bay Rays na Tropicana Field. Jeśli chodzi o zawodników których spotkałem oprócz Chapmana to byli to: 2 lata temu Brendan Ryan i James Pazos, w tym roku niektórzy dopiero co dołączyli do 40-man roster, a niektórzy tylko się rehabilitowali: Dietrich Enns, Domingo German , Mason Williams .Wydaje mi się że jeszcze kilku, ale nie pamiętam aktualnie w jakiej drużynie grają. Jeśli chodzi o trenerów wszyscy praktycznie grali w MLB jednak „El Duque” Orlando Hernández Pedroso  co jakiś czas nas odwiedzał dzielił się z nami doświadczeniem co było naprawdę spoko.

3. - Wiadomo, że z każdego treningu coś wyniosłeś, bez tego nie byłbyś w tym miejscu, w którym jesteś. Miotacz musi wnieść ogrom pracy by odnieść jakiś efekt. Jaka jest różnica między treningami w Polsce, podczas Asia Winter Baseball League i tymi w USA? Trenerzy zwracają uwagę na coś innego?

Myślę że różnicy jako tako nie ma, chodzi przede wszystkim o poświęcony na treningi czas. Jeżeli porównamy wszystkie trzy rejony to w Polsce ćwiczymy zaledwie kilka razy w tygodniu po parę godzin, gdyż każdy z zawodników ma pracę czy szkołę i nie jest w stanie w pełni oddać się baseballowi. Jeśli chodzi o AWBL tam większość zawodników gra w jakimś klubie, w Stanach to jest jakby praca dla nas i możemy się w pełni oddać treningom i ćwiczymy każdego dnia. Tak samo w USA spędzam czas od rana do praktycznie wieczora na boisku.

4. - Jakie narzuty podczas spotkań są Twoimi ulubionymi i dlaczego?

Fastball gdyż ciągle idę w górę z prędkością oraz breaking ball, którą ostatnim czasem udało mi się troszkę poprawić i ma jeszcze większy movement. Teraz aktualnie buduję w dalszym ciągu prędkość narzutu, doskonalę jeszcze technikę oraz change up'a oraz dodałem do mojego arsenału two seam fastball i slider'a.

5. - Baseballowe plany na przyszłość?

Bez wątpienia wierze w to, że zagram w pierwszym składzie, jestem zdeterminowany i nigdy nie odpuszczam, więc wierze w sukces.

6. - Czego życzyłby sobie Artur Strzałka na rok 2017?

Przede wszystkim kolejnego pełnego sezonu bez kontuzji i awansu do wyższej ligi.

7. - Załóżmy, że nie jesteś miotaczem. Jaką inną pozycję na boisku byś wybrał.

Myślę że OF szczególnie (CF i RF), ale także zawsze lubiłem grać na pierwszej bazie.

8. - W niższych ligach można spotkać zawsze kilku uznanych leczących urazy weteranów. Polscy fani wiedzą, że miałeś bliskie spotkanie z Freddie Freemanem. Czy oprócz niego narzucałeś jeszcze przeciwko jakimś zawodnikom z przeszłością w MLB?

Spotkałem paru zawodników z przeszłością w MLB, jednak nie miałem akurat w tym dniu przyjemności rzucać przeciwko nim. Imion niestety nie pamiętam.

9. - W NYY bardzo ciężko się przebić. Czy nie uważasz, że lepiej dla Twojego rozwoju byłoby związać się np. z Tampa Bay Rays, którzy inwestują w swoich pitcherów?

NYY to świetna organizacja. Tak jest ogrom miotaczy i ciężko się przebić, jednak niemiałbym nic przeciwko jakby jakaś inna drużyna upomniała się o mnie i zrobiliby jakiś transfer, gdyż najbardziej zależy mi na tym żeby się rozwijać i piąć w górę.

11. - Na razie nie ma zbyt wielu filmików z Twoimi narzutami. Czy mógłbyś powiedzieć, którego zawodnika najbardziej przypominasz pod względem techniki narzutu?

Pod względem techniki narzutu najbardziej przypominam Scotta Kazmira i CC Sabathię (z dawnych lat).

12. - Z tego co się orientujemy to potrafisz narzucać fastball z prędkością 91 mph, co już pozwala myśleć o grze w MLB. Trenerzy pewnie prognozują z jaką prędkością będziesz potrafił narzucać w przyszłości. Aroldis Chapman jest jeden, ale ciekawi jesteśmy jaki jest Twój pułap? Jaki narzut oprócz fastball jest Twoją mocną stroną?

W USA jak i AWBL dość regularnie trafiałem 92 mph co mnie bardzo cieszy, teraz dalej pracuje nad dynamiką, nad taką większą eksplozją narzutu. Jeden z trenerów powiedział mi że z moją budową ciała jestem w stanie osiągnąć nawet 98mph jak i więcej. To jest czysta nauka, powiedział jednak, że jest to bardzo ciężka praca żeby to osiągnąć. Curveball jest moją drugą mocną stroną. Coraz lepszy movement pomaga mi z łatwością eliminować pałkarzy.

13. - Czy miałeś już okazję trenować z pierwszą drużyną NYY?

Niestety nie miałem tej przyjemności aby trenować z pierwszą drużyną NYY.

14 - Na razie występujesz w drużynie GCL. Jaki poziom chciałbyś osiągnąć w przyszłym roku?

W przyszłym roku chciałbym zagrać w Tampa Yankees (high A), a nawet w Trenton Thunders (AA), dlatego teraz się nie oszczędzam. Chcę im udowodnić ze naprawdę przepracowałem ten offseason. Myślę że gdy zobaczą jak się wzmocniłem i zobaczą moje nowe rodzaje narzutów, dadzą mi szanse awansować .

 

*** Na koniec prawdziwy rarytas. Filmik, który Artur Strzałka nagrał ”do wywiadu”.

Redakcja MLB.com.pl dziękuje serdecznie Arturowi Strzałce za udzielenie wywiadu i życzy sukcesów oraz spełnienia marzeń w życiu sportowym jak i prywatnym. Trzymamy mocno kciuki za to, byśmy za parę lat mogli wejść w profil z poniższego zdjęcia i zobaczyć tam statystyki z meczów MLB. Let’s Go Artur !!!

 Tylko zalogowani użytkownicy mogą brać udział w dyskusji na portalu mlb.com.pl. Zaloguj się