Witamy wszystkich fanów tego cudownego sportu. Z ogromną przyjemnością zachęcamy do przeczytania wywiadu korespondencyjnego z naszym najlepszym baseballistą. Co się zmieniło od naszej ostatniej rozmowy, jakie plany ma Artur Strzałka i ogólnie co u niego? Tego dowiecie się czytając poniższy wywiad. Pytania rzecz jasna zadawała redakcja mlb.com.pl w składzie Daniel Drygalski, Patrick Pikell oraz ja. Życzymy udanej lektury. Play ball !!!

1.     To był chyba dobry rok dla Artura Strzałki. Najpierw mistrzostwo z Kagawa Olive Guyners, potem z Silesią Rybnik. Jak oceniasz 2017 rok sportowo, w swoim wykonaniu?

Mogę śmiało powiedzieć, że 2017 rok to był jeden z moich najlepszych sezonów, jednak wciąż jest sporo rzeczy do poprawienia głównie technicznie. Ciężka jest droga do perfekcji, a na pozycji miotacza każdy centymetr ma spore znaczenie.

2.     Jeśli się nie mylimy to mistrzostwo zdobyte z Kagawa Olive Guyners to był chyba jeden etap, przed mistrzostwem wysypy?

Tak dokładnie zdobyte mistrzostwo odnosiło się do drugiej części sezonu (w poniższym pytaniu objaśnię)

3.     Na swoim fanpage'u pod zdjęciem z pucharem w komentarzach napisałeś cytujemy "jeszcze tutaj 2 mistrzostwa do zdobycia, zobaczymy jak będzie" oraz "Teraz o mistrza wyspy, potem o mistrza Japonii jeszcze best of 5". Mógłbyś opisać jakie  potencjalnie mistrzostwa mógł zdobyć Twój zespół? Ciekawi nas jak to u Was wygląda ?? Jaki jest system i kolejne etapy???

Sezon w Japoni, w Sikoku Island League Plus składał się z 2 części. Pierwsza część sezonu i druga część sezonu. Pierwsza od kwietnia do czerwca, druga część od września do października. Mistrz z pierwszej części sezonu przechodzi do kolejnego etapu oraz mistrz z drugiej części sezonu. Jeżeli byłaby to jedna drużyna, to ona automatycznie jechałaby grać o mistrza Japonii lig niepodległych. Jednak w naszym wypadku były to 2 drużyny więc graliśmy best of  5 z drużyną Tokushima Indigo Socks. Przegraliśmy 3:1 w meczach i to oni zdobyli mistrza wyspy i jechali na ostatni etap grać z drużyna, która także miała mistrza jakby swojego okręgu.

4.     Zostańmy jeszcze na chwilę przy mistrzostwie Polski. Silesia Rybnik zdobyła pierwsze mistrzostwo od 20 lat i trzecie w swojej historii. Mówiło się o Was w lokalnej prasie, czy raczej przeszło to bez echa. Chodzi nam o to, że baseball to w naszym kraju wciąż mocno niszowy sport, a jak jest w Rybniku, to popularny sport??? Mistrzostwo coś zmieniło w tej kwestii???

Gdy zdobyliśmy mistrzostwo mówiło się trochę o nas w lokalnych mediach, jednak jako, że jest to sport niszowy w naszym kraju jakiegoś wielkiego „wow” nie było. Miasto, prezydent zauważyli i docenili nasz wkład, dzięki czemu drużyna może się dalej rozwijać oraz ulepszyć/rozbudować boisko, zorganizować turnieje międzynarodowe. W tym roku był to także jeśli chodzi o Rybnik, nie wiem czy nawet nie jedyny mistrz polski sportów drużynowych.

5.     W meczu przeciwko Centaurom Warszawa czyli w piątym decydującym o Mistrzostwie Polski spotkaniu zaliczyłeś  kapitalne zawody. Zaliczyłeś no-hittera notując 9 IP 0R 0H 18 K.  W Twojej ocenie dużo zabrakło do perfect game???

Z jednej strony nie aż tak dużo, troszkę było to spowodowane tym, że w 3 zmianie rozwaliłem sobie palec i resztę meczu rzucałem z bólem. Miałem większe problemy z kontrolą. Przeskok na większe szwy w piłkach z Japonii na Polskę/Europe od razu był odczuwalny na opuszkach palców (opuszki spalone, a jeden palec aż krwawił). Jednak podczas meczu nie można o tym myśleć. Skupienie do końca, pomocna adrenalina i na koniec meczu cieszyć się wraz z drużyną z upragnionego Mistrza .

6.     Zarówno nas jak i czytelników interesuje jedna rzecz. Jesteś zawodnikiem Kagawa Olive Guyners, ale jednocześnie mogłeś zagrać mecze w Silesii. Jak to technicznie wygląda. Możesz grać w obu klubach jednocześnie. Zespół z Japonii nie robił problemu, jeśli chodzi o występy w Polsce???

Zespół z Japonii nie robił z tego powodu problemów, a w Polsce wystarczyło zagrać kilka meczy w sezonie zasadniczym, abym mógł wystartować w playoffach. Akurat lipiec/sierpień - w Japonii była przerwa w rozgrywkach i w tym czasie będąc w Polsce rozegrałem kilka meczy z Silesią Rybnik.

7.     Może to trochę zbyt śmiałe pytanie, ale czy Artur Strzałka jest w stanie w tym momencie cokolwiek zarobić na grze w baseball??? Nie chodzi nam o konkretną sumę, bo to tylko i wyłącznie Twoja sprawa, nam nic do tego. Chodzi nam tylko o to, czy grając w tym momencie w baseball, masz jak to mówią " na drobne wydatki" ???

Nie są to jakoś wygórowane sumy, jednak mogę śmiało powiedzieć, że mam „na drobne wydatki”. Zarabiać robiąc to co się kocha i czerpie się z tego przyjemność, nie ma nic piękniejszego.

8.     Jak wygląda  życie w Japonii. Tamtejsza kultura, zwyczaje, ludzie. Jest coś, co Cie tam zaskoczyło???

Życie w Japonii głównie od strony boiskowej. To co mnie zaskoczyło, to wstawanie o wczesnych porach, bo czasem zdarzyło się, że na trening wstawałem około 4:30 rano, a także strasznie długie rozgrzewki. Boiska gdzie infield jest cały ziemisty, a górki strasznie miękkie, grząskie - ciężko troszkę było się przestawić. Japończycy są strasznie pracowici, co można było zobaczyć na każdym kroku zawsze coś robili pomagali ciągle w ruchu, a z charakteru niesamowicie przyjaźni ludzie, także może nas obcokrajowców to nie dotyczyło, ale widać było ogromny szacunek dla starszych. Nawet jeżeli osoba była tylko o rok starsza - ta młodsza musiała podejść przywitać się ukłonić. Na meczu początek - ceremonia każdy z zawodników po kolei wyczytywany wchodził na boisko przywitał się z kibicami, z drużyną. Następnie odegrano hymn Japonii i rozpoczynaliśmy mecz. Po 5tej zmianie była przerwa na wyrównanie boiska około 10-15 minut. W tym czasie na stadionie były występy grup tanecznych czy orkiestry lub innych rodzajów  przedstawień.

9.     Jaka jest różnica między treningami z Kagawa Olive Guyners, a treningami z New York Yankees. Prawdopodobnie częstotliwość treningów, ale co jeszcze???

Częstotliwość i to zdecydowanie więcej i dłuższe treningi w Japoni oraz dużo większa liczba meczy przynajmniej porównując GCL Yankees, a tę ligę w Japonii. Dużo więcej biegania i wytrzymałościówki w Japonii. Natomiast bardzo mało siłowni. W Yankees było jednak troszkę więcej ćwiczeń na siłowni z ciężarami, a tutaj natomiast z wykorzystaniem własnego ciężaru ciała i masa rozciągania.

10.  Przeglądając Twego fanpage'a zauważyliśmy, że miałeś okazję spotkać Manny'ego Ramireza (niewtajemniczonym wyjaśniamy: Ramirez: to dwukrotny zdobywca World Series, 12-krotny All-Star z 555 HR na koncie i AVG na poziomie .312). Jak wrażenia po spotkaniu legendy ??? Zamieniłeś z nim parę zdań ???

 Wrażenia niesamowite. Szczególnie, że udało mi się zmierzyć z nim aż 7 razy z czego większość było ground outów , jeden fly i na te 7 wejść Manny odbił mi tylko jednego hita. Jego AVG tam nadal było na poziomie .440. Tak udało mi się z nim zamienić kilka zdań - co mogę powiedzieć świetny gość , sympatyczny i dalej chcący grać.

11.  Jakiś czas temu zostałeś wybrany przez MLB Scouts do International Stars Under 23 Team podczas 2017 Prague Baseball Week czyli Praskiego Tygodnia Baseballowego. Możesz opowiedzieć naszym czytelnikom, co to za drużyna, co to za turniej ???

Jest to drużyna złożona z zawodników z całej Europy, którzy zostali zaproszeni, aby zagrać, sprawdzić się - przez scoutów z kilku drużyn zarówno europejskich jak i tych z MLB (dokładnie nie pamiętam z których drużyn z MLB.Na pewno był scout z Boston Red Sox ).

12. Wiadomo, że jesteś miotaczem, ale jak dobrze odbijasz? Jak często trenujesz odbijanie i czy takie doświadczenie pomaga Tobie później na górce?  Mówi się, że miotacze mogą wtedy sami się dowiedzieć jakie narzuty są niewygodne dla pałkarzy.

Mam troszkę dziwną technikę na odbijaniu, gdyż został mi  nawyk z tenisa ziemnego, w którego grałem 8 lat. Jednak home run już nie jeden poszedł na meczu, a na BP** także zawsze kilka wybije. Na pewno trochę to pomaga, jednak jest też tak, że większość zawodników z Ameryki Południowej ma problem z kręconymi, a natomiast Europa bardziej z fastballem - przynajmniej w moim odczuciu.

** BP – batting practice czyli trening odbijania (przyp. red.).

13. To będzie pytanie mniej związane z baseballem. Jakiej muzyki słuchasz podczas treningów? Czy myślałeś już nad piosenką, którą byś sobie ustawił na twoje wejście podczas twoich potencjalnych występów w MLB? Czy byłoby to coś polskiego?

Podczas występów w Japonii, gdy wychodziłem na boiska puszczali piosenkę którą sobie wybrałem, w sumie 3 razy zmieniałem bo nie mogłem się do końca zdecydować, myślałem także nad czymś polskim, jednak wciąż nie jestem pewny, póki co zostaje przy „Hall of Fame”

14.  Jako że jesteś leworęcznym miotaczem, czy łatwiejsze dla Ciebie jest wyoutowanie pałkarzy odbijających z lewej strony? Czy jednak jest dokładnie odwrotnie jak np. u Jasona Vargasa? Jak bardzo zmieniasz swoje narzuty w zależności właśnie od tego z której strony odbija pałkarz?

Właśnie mam podobnie, dużo łatwiej radze sobie z pałkarzami praworęcznymi niż tymi co odbijają z lewej, jednak myślę, że to kwestia troszkę jeszcze treningu. Leworęczni na pewno będą się spodziewać lidera, który będzie im uciekać, że nie sięgną oraz crossfire fastball , natomiast prawi raczej nie dostaną slidera tylko raczej curveball. Changeup w sumie i do tych, i do tych - może też troszkę bardziej się sprawdzi na lewych .

15.   Jakie są Twoje szanse na grę w najwyższej klasie rozgrywkowej w Japonii?

Szanse są naprawdę duże żeby zagrać w NPB, jednak potrzeba chyba troszkę szczęścia i troszeczkę większej kontroli w narzutach. Tu technika cały czas wchodzi w grę , bo jeżeli o prędkość chodzi to oni odstawali ode mnie. Ostatnie 2 sezony zrobiłem niezły progres.

16.  Lepiej czujesz się w roli startera czy relievera?

Tutaj w sumie to nie gra dla mnie roli. Mogę rzucać co 2gi dzień po 1-3 zmiany  lub 150 piłek i po 3-4 dniach zaczynać kolejny mecz. Zresztą podobnie zdarzało się w Japonii. Pierwszą część występowałem jako reliever, drugą część sezonu jako starter.

17.  Czy miałeś jeszcze jakieś propozycje z innych ciekawych kierunków, np. Korea Południowa czy liga meksykańska?

Jak na razie nie. Jednak jakby się pojawiła taka możliwość - czemu nie. Miałem ofertę z Australii z State League, z paru klubów - jednak nie byłem zainteresowany , interesowało mnie tylko ABL.

### Tutaj nasza redakcyjna prośba w imieniu Artura, który aktualnie szuka kolejnego klubu i sportowego wyzwania. Wiele osób zagląda na naszą stronę, a dzisiaj wierzymy, że będzie ich jeszcze więcej. Jeśli ktoś z czytających ten wywiad zna jakiegoś menagera (lub nim jest !!!) z drużyny czy to z USA, z Indy Ball czy z Pro Ball MLB , czy innych kierunków  - TO PROSIMY O KONTAKT. Skontaktować się można pisząc bezpośrednio do Artura (kontakt nr 1: https://www.facebook.com/Artur-Strzałka-579186972150722/ . kontakt nr 2: https://www.facebook.com/profile.php?id=100002954764849 ) lub do nas na adres e-mail (kontakt@mlb.com.pl) bądź nasz fanpage: https://www.facebook.com/Mlbcompl/ . Artur aktualnie ma masę ofert z Europy, ale czeka jeszcze na ofertę z USA i Japonii. Szuka, także na Taiwanie w CPBL – nigdy nic nie wiadomo. Więc jeśli któryś manager to czyta prosimy o napisanie na któryś z podanych wyżej kontaktów.

18.  Twój finałowy występ w barwach Silesii pokazuje jak daleko jesteś  przed naszą ligą. Czy jest ktoś kto może pójść twoimi śladami?

Jest kilka osób, które mogły by grać w Europie na wysokim poziomie. To głównie od nich zależy, żeby się zebrać i zagrać sezon np. w Niemczech. Natomiast jeśli chodzi o młodzież, to jest kilku chłopaków, którzy myślę będą musieli się sprawdzić na try outach niedługo, a inni jeszcze młodsi jak nie będą się poddawać cały czas uczęszczając na treningi - za 2-3 lata są w stanie naprawdę się pokazać ze świetnej strony .

19.  Czy masz wrażenie, że gdybyś trafił do innego klubu MLB niż NYY,  w tej chwili nadal trenowałbyś w niższych ligach MLB?

Mam dokładnie takie wrażenie właśnie,  że dalej bym grał i to nawet w trochę wyższych ligach. Jednak będąc pierwszym polakiem nie wiedziałem jak dokładnie to wszystko działa. Teraz np. zupełnie inaczej bym to rozegrał. Mimo wszystko renoma NYY pozwala mi łatwiej znaleźć inny klub na świecie. Kto wie, może jeszcze scout z innego klubu mnie zauważy i znowu trafie do systemu MiLB tylko już w innych barwach.

 Tylko zalogowani użytkownicy mogą brać udział w dyskusji na portalu mlb.com.pl. Zaloguj się