Dzika karta przepustką do finałów.

Za nami Wild Card Game, mecz decydujący o tym, kto oprócz mistrzów poszczególnych Dywizji zagra w finałach ALDS. New York Yankees pokonali Oakland Athletics 7-2 i w piątek rozpoczną rywalizację w kolejnej rundzie play off z Red Sox.

Yankees po raz drugi z rzędu zagrali o „dziką kartę”, tym razem w zupełnie innych okolicznościach, niż rok temu. Wtedy młoda drużyna w przebudowie, na którą nikt nie liczył, zapewniła sobie udział w Wild Card gdzie zmierzyła się z Minnesota Twins. Po emocjonującym meczu Yankees ze stanu 0-3 doprowadzili do remisu 4-4, a w końcu wygrali mecz 8-4. Następnie pokonali Cleveland Indians w ALDS i dopiero w siódmym meczu ALCS ulegli późniejszym mistrzom, Houston Astros.

W tym sezonie nie było już mowy o przebudowie i młodym zespole. Ta drużyna została zbudowana po to, aby zagrać w World Series. Do przerwy na Mecz Gwiazd wszystko szło jak po maśle, Yankees dotrzymywali kroku rewelacyjnie grającym Boston Red Sox i wydawało się, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby walka o 1. Miejsce w Dywizji Wschodniej toczyła się do ostatniego dnia sezonu zasadniczego. Niestety w sierpniu wszystko, co mogło, posypało się jak domek z kart. Kontuzje najważniejszych zawodników (Judge, Gregorius), obniżka formy Sancheza, kompromitacja Sonny Gray’a, słabe wyniki Stantona a przede wszystkim widoczny brak motywacji i energii na boisku spowodował, że nowojorczycy przestali liczyć się w walce o nr. 1 w Dywizji a zaczęli martwić się o możliwość występu w meczu o wszystko, Wild Card.

Końcówka sezonu zasadniczego była nieco lepsza, w ostatnich tygodniach Yankees walczyli już tylko o  zagwarantowanie sobie możliwość rozgrywania meczu Wild Card na swoim boisku. Uniknęliby w ten sposób długiej i męczącej podróży na Zachodnie Wybrzeże, co wpłynęłoby na ich formę w meczu przeciw Oakland.

Severino czy Happ?

Po zapewnieniu sobie udziału w Wild Card, jedynym dylematem jaki stał przed managerem Yankees było komu powierzyć rolę startera przeciwko A’s. Tanaka słabym występem w końcówce sezonu nie dał argumentów, aby liczyć się w tej dyskusji, zatem Boone musiał wybrać pomiędzy Louisem Severino a JA Happ’em. Codziennie śledziłem dyskusje na ten temat na portalach sportowych i podcastach, pośród argumentów za i przeciw obu zawodnikom pojawiały się przeróżne teorie, zwłaszcza argument Davida Cone’a (byłego znakomitego miotacza NYY) był bardzo obrazowy. Powiedział on, że jadąc na wyścigi nie zostawiasz swojego Ferrari w garażu, a Yankees mają właśnie w swoim garażu takie auto z najmocniejszym silnikiem (Severino). Pozwolę sobie przytoczyć też bardziej rzeczowe argumenty, oparte na statystykach (cytuję za The Michael Kay Show w ESPN Radio):

 - Oakland A’s mieli najgorszy wynik uderzeń w lidze przeciwko miotaczom rzucającym z prędkością powyżej 95mph. Severino rzucił w sezonie najwięcej piłek z prędkością powyżej 95mph.

- W drugiej połowie sezonu większość kontaktów pałkarza z piłką rzucaną przez Severino to ground ball, zaś większość kontaktów z piłką rzucaną przez JA Happ’a to fly ball. Oakland A’s odbijają najwięcej fly balls w całej lidze. Przy bardzo małych rozmiarach zapola na Yankee Stadium istnieje ryzyko, że każdy fly ball odbity zwłaszcza w prawą stronę wyląduje na trybunach jako home run.

- JA Happ ma znakomite wyniki przeciwko Red Sox, Yankees będą chcieli wykorzystać go jako startera dwa razy w ALDS. Średnia całego zespołu Red Sox przeciwko JA Happ to .224, a ich liderzy osiągają jeszcze gorsze wyniki (Betts .206, J.D Martinez .200, Bradley Jr .150). Jedynie Kinsler, Nunez i Phillips mogą pochwalić się bardzo dobrymi występami przeciwko leworęcznemu miotaczowi NY Yankees.

Jak już wiemy, Boone zdecydował się na Louisa Severino. Po katastrofalnym występie w WildCard w ubiegłym sezonie przeciwko Twins (1/3 inningu, 6 pałkarzy, 4 uderzenia, 3 runy, 1 walk, zmienił go Green), Sevy zrehabilitował się dziś w nocy w najlepszy możliwy sposób. Zagrał w 4 inningach, oddał 2 uderzenia, 4 walk, 0 ER, 7 K’s, 87-53 pitch/strike. Szczególnie pierwszy inning zaczął koncertowo: 96mph, 97mph, 98mph (stike out Martini), 97mph, 89mph (ground out Chapman) 97mph, 98mph, 97mph, 98mph, 98mph (stike out Lowrie).

#AllRise!

Aaron Judge powrócił po kontuzji w wielkim stylu! Home run w pierwszym inningu, double w szóstym i BB w siódmym pokazały, że jest on liderem tej drużyny. Jeśli razem z Giancarlo Stantonem utrzymają formę, mecze przeciwko Red Sox mogą okazać się festiwalem home runów.

Na świętowanie będzie jeszcze czas, panie Voit!

Gdyby Yankees mieli managera ze „starej szkoły”, 1B Luke Voit po swoim wyczynie w szóstym inningu dostałby solidną burę i pewnie jakąś karę. Przy stanie 3-0 dla Yankees i dwóch biegaczach na bazach, Voit odbił piłkę w prawą stronę i wyglądało na to, że wyląduje ona na trybunach. Voit zamiast od razu zacząć obieg, wolał przyglądać się przez kilka sekund, jak piłka szybuje w stronę prawego zapola i napawać się tym widokiem. Zapolowy A’s próbował chwycić piłkę tuż przy płocie, ale ta minęła jego rękawicę, odbiła się od ściany i była nadal w grze. Gdyby Voit ruszył od razu, miał wielką szansę na inside the park home run i zdobycie trzech punktów. Zamiast tego, skończyło się na 2RBI triple. W normalnych warunkach, w sezonie zasadniczym zapewne gratulowalibyśmy mu takiego osiągnięcia, ale w meczu o wszystko, gdzie każdy punkt jest na wagę złota a przegrywający odpada z dalszych rozgrywek, takie zachowanie jest karygodne. Ktoś powinien mu wytłumaczyć, że na tym etapie rozgrywek liczy się każda akcja, każde odbicie, każdy chwyt i nie ma tu miejsca na celebrowanie odbić w czasie meczu.

We want Boston!”

W trakcie ósmej zmiany kibice na trybunach zaczęli skandować „We want Boston! We want Boston!”. Świeżo w pamięci mają ostatnią serię przeciwko Red Sox na Yankee Stadium dwa tygodnie temu, kiedy bostończycy zapewnili sobie matematycznie zwycięstwo w Dywizji Wschodniej. Podsyciło to tylko pragnienie nowojorczyków na kontynowanie rywalizacji w play offs, a zwycięstwo w Wild Card było niezbędne aby w piątek zameldować się na Fenway Park przeciwko najlepszej drużynie sezonu zasadniczego. To będą piękne finały ALDS!

Wyniki dzisiejszych spotkań:

American League

 

Final 1 2 3   4 5 6   7 8 9   R H E
Oakland 0 0 0   0 0 0   0 2 0   2 5 0
NY Yankees 2 0 0   0 0 4   0 1 x   7 7 1
 
  W: D. Betances (1-0)   L: L. Hendriks (0-1)
  Oak HR: K. Davis (1)
  NYY HR: A. Judge (1) G. Stanton (1)
 

 Tylko zalogowani użytkownicy mogą brać udział w dyskusji na portalu mlb.com.pl. Zaloguj się