Dziś nad ranem poznaliśmy zwycięzców Gold Glove Award, czyli corocznej nagrody MLB dla najlepszych zawodników defensywnych na każdej pozycji z podziałem na American i National League. Nagroda przyznawana jest przez managerów i trenerów wszystkich drużyn ligi, a także od niedawna przez Society for American Baseball Research (SABR - organizacja członkowska zajmująca się wspieraniem badań naukowych i upowszechnianiem historii oraz rekordów w baseballu. Założona w 1971 roku w Cooperstown, w Nowym Yorku). SABR przed każdym głosowaniem dostarcza analizy, statystyki mierzące aktywność w grze (element statystyczny to pomysł firmy Rawlings). Głosy SABR to 25% wszystkich głosów. Trenerzy i managerowie nie mogą głosować na zawodników swoich drużyn. Oddają po jednym głosie na każdą pozycję z wyjątkiem OF. Nagroda ufundowana jest przez producenta piłek meczowych firmę Rawlings. Przejdźmy zatem do zwycięzców.

Jak co roku przy każdej nagrodzie nie brakowało emocji. To że Mookie Betts znajdzie się na liście było prawie pewne, tak samo jak Nolan Arenado. Dla zawodnika Red Sox to 4 z rzędu GGA. Gwiazdor Rockies tę nagrodę dostał 7 raz z rzędu, co jest najdłuższą serią wśród aktywnych graczy. Rekordzistą w historii MLB pod tym względem jest Greg Maddux, który zdobył 18 Złotych Rękawic, w tym 13 razy z rzędu w latach 1990–2002. Miłym akcentem jest drugie z rzędu wskazanie dla Matta Chapmana z Oakland Athletics, czym tylko potwierdził, że praktycznie od początku swojej kariery należy do najlepszych infielderów. Drugi Matt z A’s czyli Olson też zgarnął drugie z rzędu Gold Glove Award. Zmiana pozycji na dobre wyszła Cody'emu Bellingerowi, dla którego jest to pierwsza nagroda. Tegoroczny kandydat do NL MVP w finałowym głosowaniu zostawił w tyle gwiazdę Phillies Bryce'a Harpera oraz Jasona Heywarda z Cubs. Gold Glove Award dla Kevina Kiermaiera z Rays spowodowała, że Mike Trout wciąż nie ma tego trofeum w swojej kolekcji. Zdobywcy World Series Washington Nationals w finałowym głosowaniu mieli trzech zawodników- Rendon, Soto, oraz Robles – jednak żaden z nich nie dostał Złotej Rękawicy. Drużynowo najlepiej wyszli na tym Arizona Diamondbacks, którzy wśród zwycięzców Gold Glove Award mieli aż trzech zawodników: David Peralta, Mike Leake, Nick Ahmed. Jeśli byśmy policzyli Zacka Greinke, który w połowie sezonu przeszedł do Astros, to D-Backs mieliby aż czterech zawodników z GG. Poniżej prezentujemy pełną listę zwycięzców, a także krótki filmik, który polecamy ponieważ jest to wspaniały pokaz gry obronnej.

American League 

P: Zack Greinke, Houston Astros

C: Roberto Perez, Cleveland Indians

1B: Matt Olson, Oakland Athletics

2B: Yolmer Sanchez, Chicago White Sox

3B: Francisco Lindor, Cleveland Indians

SS: Matt Chapman, Oakland Athletics

LF: Alex Gordon, Kansas City Royals

CF: Kevin Kiermaier, Tampa Bay Rays

RF: Mookie Betts, Boston Red Sox

National League

P: Mike Leake, Arizona Diamondbacks

C: J.T. Realmuto, Philadelphia Phillies

1B: Anthony Rizzo, Chicago Cubs

2B: Kolten Wong, St. Louis Cardinals

3B: Nolan Arenado, Colorado Rockies

SS: Nick Ahmed, Arizona Diamondbacks

LF: David Peralta, Arizona Diamondbacks

CF: Lorenzo Cain, Milwaukee Brewers

RF: Cody Bellinger, Los Angeles Dodgers

*** Greinke oficjalnie dostał nagrodę za grę w National League z Backs, a Leake za występy w American League z Mariners pomimo tego, że na liście znajdują się w innych ligach

 Tylko zalogowani użytkownicy mogą brać udział w dyskusji na portalu mlb.com.pl. Zaloguj się