Rok po odrzuceniu 4 letniej oferty od Mets o wartości 60mln łapacz Yasmani Grandal przyjmuje propozycję kontraktu ze strony White Sox na taki sam okres czasu. Kubańczyk będzie miał gwarantowane 73mln. 31 letni switch hitter jest bardzo dobrym pałkarzem i dodatkowo nieźle sobie radzi z grą defensywną. Można go uznać za solidnego i doświadczonego gracza, który brał już dwukrotnie udział w World Series. Kibice jednak pamiętają jego pastballe z Postseason 2018 i na pewno występuje ryzyko związane z tym, że sytuacja może się powtórzyć. Dodatkowo gracz ma już 31 lat i nie wiadomo, jak długo utrzyma swoją dobrą dyspozycję. James McCann poradził sobie z rolą podstawowego łapacza White Sox w 2019, a Zack Collins błyszczał w AAA. Tych dwóch graczy może dzielić czas gry z Grandalem. Collins mógłby być także pierwszobazowym lub wyznaczonym pałkarzem.

Ekipa z Chicago zaczęła offseason od poważnego wzmocnienia. Dodatkowo przedłużyli dzisiaj umowę z Jose Abreu dzięki czemu w następnych 3 latach zarobi 50mln. Zeszły sezon nie był udany, ale kilku zawodników wskoczyło na wyższy poziom jak np. Tim Anderson, Lucas Giolito czy Yoan Moncada. Swój debiut zaliczył Eloy Jimenez, który może się przełamać w wielkim stylu w 2020 i razem z świetnym prospektem Luisem Robertem mogą stanowić zagrożenie dla miotaczy rywali, szykuje się duo zapolowych na lata. Brakuje jednak jakiegoś środkowozapolowego, konieczny będzie im zatem jeszcze jeden pałkarz, może nawet dwóch. White Sox będą też potrzebowali miotaczy. Przydałby się solidny weteran w ich rotacji pełnej utalentowanych, ale niezbyt uznanych miotaczy. Giolito pokazał się z dobrej strony, ale Cease'a i Lopeza stać na poprawę. Do gry wróci mocno narzucający Michael Kopech, ale po operacji Tommy John nie można się od razu spodziewać wielkich cudów. Carlos Rodon natomiast będzie dalej pauzował. Miotaczem nr 5 jak na razie jest 28 letni Dylan Covey, który zakończył ostatni sezon z ERA na poziomie 7.98. To oznacza, że trzeba znaleźć kogoś innego na jego miejsce. Po zakontraktowaniu Grandala jest jeszcze miejsce w budżecie na nowe wzmocnienia. Tych dziur jest jednak sporo i wydaje mi się, że White Sox powinni byli najpierw pomyśleć o zastąpieniu miotacza z ERA w okolicach 8, a nie łapacza z OPS na poziomie .770. Ciężko będzie im awansować do Postseason z taką dużą konkurencją, ale może są skłonni wydać rekordową sumę pieniędzy i Grandal jest tylko takim początkiem. Padres z 2015 czy Phillies z 2019 są jednak przykładami ekip u których szalone ruchy z sezonu ogórkowego nie przełożyły się na sukcesy, ponieważ kilka gwiazd nie jest w stanie załatać wszystkich dziur organizacji.

Niedawno ekipy musiały dodać do swoich 40 osobowych składów wybrane prospekty, aby ich nie stracić w wyniku draftu rule 5, który odbędzie się w grudniu. Właśnie powstaje Analiza Patricka z tym związana, więc tam będzie mogli się dowiedzieć o co dokładnie chodzi. Kilku ciekawych graczy zostało odsuniętych od składu (o DFA mi chodzi) jak m.in. Matt Duffy, Jharel Cotton czy Nick Goody. Jacoby Ellsbury natomiast został wyrzucony z Yankees. Zapolowy nie pojawił się na boiskach MLB ani razu od Postseason 2017 z powodu ciągłych kontuzji. Ekipa w końcu postanowiła uwolnić jedno miejsce w składzie dla prospektów właśnie zwalniając weterana. Ellsbury miał jeszcze ważne 2 lata umowy ze swojego mega-dealu i przez taki okres czasu będzie dostawał regularne wypłaty od Nowego Jorku. Nie oznacza to jednak, że nie mógłby podpisać umowy z inną ekipą i dostawać od niej ligowe minimum. Chętni mogliby się znaleźć, ale czy po tylu kontuzjach Jacoby byłby skłonny jeszcze wrócić do gry? To się okaże.

W takich newsach będę przez całą zimę podawał najświeższe informacje dotyczące skandalu z udziałem Houston Astros. Rob Manfred zapowiedział, że kary mogą być bardzo surowe. Nie wydaje mu się, aby problem dotyczył innych zespołów, ale przesłuchani mają być pracownicy Astros z sezonu 2017 Alex Cora i Carlos Beltran, którzy obecnie są menadżerami innych ekip MLB. Komisarz ligi chciałby załatwić tę sprawę przed Opening Day. Na razie jednak trzeba znaleźć jak najwięcej dowodów.

 Tylko zalogowani użytkownicy mogą brać udział w dyskusji na portalu mlb.com.pl. Zaloguj się