Nie po raz pierwszy jesteśmy świadkami wymiany typu "blockbuster" na linii Red Sox - Dodgers. Drużyny te w 2012 roku zgodziły się na handel z udziałem takich znanych zawodników jak Adrian Gonzalez, Josh Beckett, Carl Crawford czy James Loney. Ponad 7 lat później ekipa z Bostonu znowu wysyła w kierunku LA swoją wielką gwiazdę. Chodzi tutaj o 2018 AL MVP Mookie Bettsa. Dlaczego Red Sox to zrobili? Zapolowy nie zaakceptował żadnej oferty przedłużenia umowy. Ekipa z Bostonu miała nad nim tylko jeden rok kosztownej klubowej kontroli. Poza tym jednym z głównych celów nowego generalnego menadżera Chaim Blooma było zmniejszenie wydatków na sezon 2020 i zejście poniżej luxury tax limit. Los Angeles Dodgers zgodzili się zatem wziąć na siebie miotacza Davida Price'a i sporą część jego zarobków. 34 letni leworęczny starter miał kłopoty z kontuzjami w 2019 roku i nie jest warty tych 96mln, które ma zarobić w następnych 3 latach. Jednak, jeśli będzie w pełni sił to może wzmocnić rotację LA. W zamian za tych dwóch znanych graczy Red Sox otrzymali bezpośrednio od Dodgers obiecującego 23 letniego zapolowego Alexa Verdugo. Młody pałkarz odbijający z lewej strony rozegrał swój pierwszy pełny sezon w MLB w 2019 i pokazał się z bardzo dobrej strony (.817 OPS w 343 AB). Przenosi się ze stadionu sprzyjającego miotaczom do Fenway Park, gdzie niska ściana za prawym zapolem ustawiona jest bardzo blisko domowej bazy. Dodatkowo powinien grać jeszcze częściej w nowym zespole, co też może pozytywnie wpłynąć na jego grę. Jeszcze niedawno był jednym z najlepszych prospektów w całym baseballu i jak na razie nie zawodzi.

Pozyskanie Price'a spowodowało, że Dodgers byli gotowi na oddanie solidnego miotacza w celu zbilansowania wymiany. Nie chcieli jednak oddawać takich młodziaków jak Tony Gonsolin, Julio Urias czy Dustin May. Woleli zaoferować 31 letniego Japończyka Kentę Maedę, który publicznie wyraził swoje niezadowolenie z częstej gry w bullpen. Red Sox chcieli jednak pozyskać kogoś młodego. Tak do gry weszła trzecia ekipa. Minnesota Twins pozyskali Maedę i wysłali do Red Sox mocno narzucającego 21 latka Brusdara Guaterola. Dzięki temu zyskują kolejnego uznanego miotacza do rotacji. Kenta będzie zarabiał jedynie 3mln rocznie przez najbliższe 4 lata, więc byli skłonni oddać za niego bardzo obiecującego prospekta. Chcą wygrywać teraz i ten ruch może ustawić ich jako faworytów do wygrania AL Central w 2020 roku, jeśli wcześniej nimi nie byli. Z taką silną ofensywą powinni wygrać sporo spotkań z Maedą na górce.

o wymianie z udziałem Bettsa Dodgers są w trakcie kończenia jeszcze jednej wymiany. Joc Pederson ma powędrować do Angels za infieldera Luisa Rengifo i prospekta. Według raportów bohaterem tej transakcji zostanie też Ross Stripling, który znacząco wzmocniłby rotację LAA. Do Dodgers powędrowałby jeszcze jakiś prospekt. Drużyna z Troutem na czele dodaje zatem do swojego składu kolejnego bardzo dobrego pałkarza. Jeśli świetny prospekt Jo Adell nie będzie jeszcze gotowy do gry w najlepszej lidze na świecie, to Joc, Upton i Trout z Goodwinem na ławce stworzą solidne zapole. Dodgers natomiast oszczędzają kilka milionów dolarów, które im samym pomogą utrzymać się poniżej luxury tax limit (wymiana z Bettsem i Pricem obciążyła znacząco ich budżet), plus otrzymują młodego infieldera. Ofensywa LA straciła Pedersona i Verdugo, ale zyskała Bettsa i Rengifo. Depth na zapolu zatem się zmniejszył, ale Mookie jest obecnie jednym z najlepszych baseballistów na świecie i po dzisiejszym dniu lineup Dodgers stał się piekielnie groźny. Zespół ma tylko jeden cel na przyszły sezon: sięgnąć po te trofeum po raz pierwszy od 1988 roku. Znowu będą faworytami do wygrania NL WEST, ale tak też było przed wymianą. Mają silną ofensywę i imponującą garstkę miotaczy: Buehler, Kershaw, May, Gonsolin, Urias, Wood i teraz Price. Nawet bez Maedy i Striplinga ten zbiór robi wrażenie. Obecność Bettsa ma im pomóc w październiku. Liczą na to, że będzie zaliczał ważne odbicia w kluczowych momentach i dzięki niemu w końcu się przełamać. Nie udało się podpisać umowy z Gerritem Colem czy pozyskać Lindora, ale zdobyli swojego nowego gwiazdora przed początkiem sezonu.

W innych newsach warto wspomnieć o nowej umowie Wilmefa Floresa z Giants. Infielder zarobi ponad 6mln w następnych dwóch latach i jest klubowa opcja na rok 2022. Phillies podpisali mało ligowe umowy z Blake Parkerem, Anthonym Swarzakiem, Loganem Forsythe; Marlins dali szansę Mattowi Joyce i Seanowi Rodriguezowi, Rangers Gregowi Birdowi, Braves Yonderowi Alonso, a Athletics Donniemu Hartowi. Marco Gonzales przedłużył umowę z Mariners. James Paxton straci początek sezonu przez kontuzję pleców. Mike Dunn natomiast zakończył karierę.

To była szalona wymiana. Na pewno można ją uznać za największą wymianę tego sezonu ogórkowego. Będzie się mówiło o tej wymianie przez najbliższe lata. Odczucia mogą być zupełnie inne w przyszłości. Jak na razie kibice Red Sox są bardzo zawiedzeni i nie można się im dziwić. Kiedy jednak opadną emocję, to być może fani "czerwonych skarpet" zaczną się cieszyć przybyciem nowych graczy.

 Tylko zalogowani użytkownicy mogą brać udział w dyskusji na portalu mlb.com.pl. Zaloguj się