Sezon 2020 dalej stoi pod znakiem zapytania, ale mimo pandemii udało się zorganizować czerwcowy draft. Ze względu na trudną sytuację finansową drużyn zorganizowano tylko 5 rund, a nie 50 jak zazwyczaj. Taka forma draftu jest niekorzystna dla studentów, którzy w normalnych warunkach zostaliby przypisani do jakiejś ekipy. NCAA pozwolili takim graczom na rozegranie dodatkowego sezonu akademickiego i wtedy tacy baseballiści mogą wziąć udział w przyszłorocznym drafcie (oby miał 40 rund). Inną opcją jest podpisanie mało ligowej umowy z jakimś zespołem. Dla absolwentów liceów obecna sytuacja może zmusić ich do pójścia na studia.

W samym drafcie pierwszy wybór mieli Detroit Tigers, ponieważ zakończyli poprzedni sezon z najmniejszą liczbą wygranych. Nie było żadnego zaskoczenia Trzeciobazowy Spencer Torkelson dołączył do ekipy z Detroit, która w ostatnich latach zbiera obiecujących zawodników w draftach. Następni w kolejce byli Orioles, którzy wybrali zapolowego Hestona Kjestada. Postawili na gracza, który zaakceptuje mniej pieniędzy przy podpisywaniu umowy, dzięki czemu w kolejnych rundach mogli wybierać bardziej utalentowanych miotaczy. Miami Marlins postawili na Maxa Meyera, który w przyszłości mógłby razem z Sixto Sanchezem stać na czele rotacji ekipy z Florydy. Jeśli chodzi o inne wybory, warto wspomnieć o nowym prospekcie Cubs Edzie Howardzie, który w ostatnich latach miał okazję grać w Little League World Series i poznać ówczesnych zawodników jego nowej ekipy na Wrigley Field. Giants w pierwszej rundzie wybrali łapacza Patricka Bailey mimo tego, że mają już Joey Barta. GM Fahran Zaidi stwierdził, że w drafcie wybiera się najlepszych zawodników niezależnie od posiadanych już prospektów i wybranie Patricka nie było wcale taką trudną decyzją. Sąsiednia drużyna Oakland A's również wybrała łapacza w pierwszej rundzie. Postawili na Tylera Soderstroma, który akurat pochodzi z północnej Kalifornii. Razem z ojcem Stevem tworzy dziesiątą parę ojców i synów, którzy byli wybierani w pierwszych rundach. Steve Soderstrom został wybrany w 1993 roku przez Giants i dostał się do MLB jako miotacz San Francisco, ale rozegrał tylko trzy mecze w sezonie 1996 i już nigdy więcej się nie wystąpił w najlepszej lidze baseballowej na świecie. Na tej stronie będzie mogli znaleźć wyniki z całego draftu.

https://www.google.com/amp/s/www.sportingnews.com/us/amp/mlb/news/mlb-draft-tracker-2020-live-results-picks/gwoajy3dlizc14259ydxnzxpi

W najtrudniejszej sytuacji przed draftem znaleźli się Houston Astros, ponieważ w ramach kary za kradzież znaków w 2017 roku nie wybierali w pierwszych dwóch rundach. Ekipa oprócz trzech wyborów miała jeszcze jeden dodatkowy, który dostali po przejściu Gerrita Cole do New York Yankees. Nie ma żadnej gwarancji tego, że Astros zakończyli draft z najgorszą paczką nowych zawodników. Tradycyjnie zapraszam na ponowne przeczytanie artykułu za kilka lat.

 

 Tylko zalogowani użytkownicy mogą brać udział w dyskusji na portalu mlb.com.pl. Zaloguj się