Dawno nie było żadnej wymiany. Oakland A's i San Diego Padres jako pierwsi dogadali się w sprawie transakcji po długiej przerwie. Szybki infielder Jorge Mateo wędruje na południe Kalifornii w zamian za zawodnika, który później zostanie ogłoszony. Oakland A's mają sporo kandydatów do gry na drugiej bazie i wielu z nich znajduje się w takiej sytuacji, że jeśli nie znajdą się podstawowym składzie, te inne ekipy będą mogły ich zgarnąć. To dotyczyło też 25 letniego Jorge Mateo, który jeszcze nawet nie zadebiutował w MLB. Najwidoczniej klub wolał takich zawodników jak Franklin Barreto, Tony Kemp czy Vimael Machin i postanowili oddać szybkiego infieldera teraz, żeby potem nie odsuwać go od składu i nie stracić go za darmo. Poza tym A's będą potrzebowali jednego miejsca w 40 osobowym składzie, ponieważ miotacz Daniel Mengden jest już gotowy do gry i będzie musiał wrócić do składu z 60 day IL. Mateo dołączył do organizacji A's w 2017, kiedy Yankees oddali go wraz z Dustinem Fowlerem i Jamesem Kaprielianem za Sonny Gray'a. Był jednym z czołowych prospektów w Nowym Jorku i w Oakland bardzo na niego liczono, ale młody gracz w 3 latach spędzonych dla A's nie rozwinął się na tyle, aby zostać regularnym graczem. Rok temu co prawda odbudował swoją formę po fatalnym sezonie 2018, ale grał na stadionie sprzyjającym pałkarzom, gdzie jego numery ofensywne wcale nie wyglądały tak dobrze na tle kolegów z ekipy. Wybił 19 HR i miał OPS na poziomie .834, ale jego stosunek walków do strikeoutów 29/146 pozostawia wiele do życzenia. W San Diego konkurencja nie będzie taka duża, podstawowym zawodnikiem ma być Jurickson Profar, który również został pozyskany od A's po ostatnim sezonie. Mateo raczej nie będzie często grał, ale jest potencjalnym pinch runnerem. Z nową zasadą mówiącą o zawodniku na drugiej bazie przed startem inningu w dogrywce szybcy biegacze mogą być jeszcze bardziej wartościowi. Jest też zapasowym shortstopem dla Fernando Tatisa Juniora, który może często łapać kontuzje przez swój dynamiczny styl gry. Nie wiadomo jednak czy dostanie prawdziwą szansę czy tylko będzie głównie rezerwowym zawodnikiem. Możliwe, że w najbliższej przyszłości będzie często zmieniał drużyny.

Dla wielu nieuznanych zawodników jak Mateo brak sezonu mało ligowego nie jest dobrą wiadomością. Młode prospekty nie będą miały okazji do regularnej gry i ta sytuacja stanowi przeszkodę w ich rozwoju. Poszkodowani mogą być szczególnie Ci baseballiści, którzy nie zostali dodani do puli 60 osób, którzy będą mogli razem trenować i wziąć udział w sezonie MLB. W żadnej drużynie nie ma jeszcze Yasiela Puiga, który dalej jest wolnym agentem. Matt Kemp za to został odsunięty od Marlins, ale znalazł zatrudnienie w Colorado. Kilka zawodników ekipy z Denver ma potwierdzonego koronawirusa, a Ian Desmond publicznie ogłosił, że nie zagra z powodu obaw. Nie był pierwszym zawodnikiem, który zrezygnował z gry w sezonie 2020. Pierwszy był Mike Leake z D-Backs, a po nim taką decyzję podjęli jeszcze Ryan Zimmerman i Joe Ross z Washington Nationals. Pierwszobazowy obrońców tytułu planuje wrócić do gry w 2021 roku, ale 35 letni pałkarz zalicza coraz słabsze sezony i nie wiadomo czy nie zakończy kariery w najbliższym czasie.

Prawdopodobnie będzie więcej zawodników, którzy zrezygnują z gry w 2020 roku. Na pewno brak tych graczy znacząco wpłynie na rozkład sił w lidze. Nie jest to korzystna sytuacja dla tych drużyn, ale należy uszanować podjęte decyzje. Cieszę się jednak, że pojawiła się jakaś informacja o czymś innym niż o pandemii, polityce czy ciekawostkach z przeszłości, które mi przypominają o tym, że nie ma baseballu. Tak zatęskniłem za wymianami, że obszernie opisałem wymianę na linii A's-Padres, szczególnie, że dotyczyła mojego ulubionego zespołu. W kolejnych tygodniach takich wiadomości na szczęście może być coraz więcej.

 Tylko zalogowani użytkownicy mogą brać udział w dyskusji na portalu mlb.com.pl. Zaloguj się