Cały baseballowych świat na to czekał. Sezon 2020 wreszcie się rozpoczął. Skrócony do 60 gier, przez światową pandemię covid-19, ale "lepszy rydz, niż nic". W pierwszej kolejce spotkań byliśmy świadkami dwóch spotkań: Yankees z Nationals i Dodgers z Giants. Oba mecze rozpoczęły się niemiłymi informacjami. Gwiazda Nats Juan Soto ma pozytywny wynik testu na covid-19, o czym poinformował GM drużyny Mike Rizzo na przedmeczowej konferencji prasowej. Są też dobre nowiny jeśli chodzi pandemię. Utility player Yankees DJ LeMahieu trafił do grona ozdrowieńców i jego powrót na boisko jest już pewny – dowiedzieliśmy się z wywiadu jakiego udzielił manager Yanks Aaron Boone. Drugie negatywne info dotyczy Claytona Kershawa. Miotacz LAD trafił na IL na dwie godziny przed rozpoczęciem spotkania. To tyle tytułem wstępu – przejdźmy do spotkań.

# Yankees vs Nationals

Mecz otwarcia sezonu 2020 był zapowiadany jako "starcie gigantów" ponieważ na górce naprzeciw siebie stanęli Gerrit Cole oraz Max Scherzer. Yankees wygrali spotkanie 4 - 1dlatego też zwycięstwo zostało zapisane na konto miotacza The Bronx Bombers. Mecz z powodu opadów deszczu zakończył się na początku 6 inningu (*** objaśnienie na końcu opisu). Cole podczas 5.0 IP zaliczył 5 strikeoutów pozwalając na jedno odbicie i stratę 1 runa. Scherzer podczas 5.1 IP pozwolił na aż 6 odbić i stratę 4 runów. Zaliczył też 4 błędy i pozwolił na 4 walki. Scherzer to jednak jeden z tych miotaczy, który jeśli już przegrywa, to prawie zawsze potrafi ”wyciągnąć jakieś pozytywy” z odbytego spotkania. Pitcher Nationals podczas meczu zaliczył aż 11 strikeoutów. Był to jego 94 w karierze występ, kiedy zaliczył przynajmniej 10 K's. Tym samym trafił do elitarnego i zacnego towarzystwa ponieważ oprócz niego są to Nolan Ryan, Randy Johnson, Roger Clemens, Pedro Martinez i Sandy Koufax. W ataku rządził i dzielił Giancarlo Stanton, który zaliczył pierwszego home runa sezonu 2020 (2-run blast w pierwszym inningu) oraz RBI single w piątej odsłonie. Solo blasta dla drużyny ze stolicy USA zdobył Adam Eaton.

>>> Skrót meczu Yankees vs Nationals:

*** nie wchodząc w mega szczegóły: w MLB spotkanie jest uznawane za odbyte po rozegraniu minimum 4 ½ inningu – warunek to niesprzyjająca aura pogodowa. Tak samo jest w większość profesjonalnych lig baseballowych ponieważ mecze trwają 9 inningów, a piąta odsłona jest punktem wyjścia. Jeśli drużyna gości prowadzi lub mecz jest remisowy, koniec piątej zmiany wyznacza ten punkt. Jeśli drużyna gospodarzy (która powinna w danym momencie odbijać) już prowadzi i teoretycznie nie potrzebuje połowy piątej zmiany do odniesienia zwycięstwa, wówczas 4½ inningu, czyli środek piątej zmiany – to mecz uznany jest za oficjalny. Mecz jest również uważany za oficjalny, jeśli gospodarze zdobędą runa, aby objąć prowadzenie na końcu piątej zmiany, ponieważ mecz zakończyłby się natychmiast, gdyby to samo wydarzyło się w dziewiątej rundzie. Mecze zatrzymane z powodu przerwy w dostawie prądu są traktowane jako zawieszone i nie mogą być uznane za oficjalne – zostają rozgrywane w późniejszym terminie. Inna regułą mówi też, że mecz jest uważany za ”mecz oficjalny” po tym, jak drużyna gości wykona 15 autów (pięć inningów), a gospodarze prowadzą lub gdy gospodarze wykonają 15 autów, niezależnie od wyniku. Pandemia też lekko namieszała w przepisach. Przed sezonem 2020, jeśli mecz został zakończony wcześniej z powodu pogody, zanim stał się oficjalny (jeśli nie rozegrano 4 ½ inningu), wyniki do momentu zakończenia nie były brane pod uwagę, a grę wznawiano w późniejszym terminie. Jednak w ramach protokołów bezpieczeństwa i higieny MLB podczas pandemii COVID-19, wszystkie mecze przerwane z powodu pogody, zanim staną się oficjalne (czytaj jeśli nie rozegrano 4 1/2 inningu), zostaną wznowione w późniejszym terminie, zamiast zaczynać je od zera.

# Dodgers vs Giants

Pojedynek drużyn z Kalifornii miał nieco bardziej ”ofensywny przebieg”. ponieważ na placu gry pojawiło się aż 11 miotaczy. Mecz wygrali Dodgers 8 do 1, a zwycięstwo przypadło zawodnikowi o polsko brzmiącym nazwisku Kolarek (Adam Kolarek to 31-letni miotacz, który w tym starciu zaliczył 9 zwycięstwo w karierze). Motorem napędowym ekipy LAD był Enrique Hernandez, który był 4-5 zaliczając jednocześnie 5 RBI. Wisienką na torcie był jego 2-run home run zdobyty w ósmym inningu. RBI sacrifice fly zdobył sympatyczny Pablo "Panda" Sandoval, co było rzecz jasna jedynym zagraniem punktowym San Francisco. Niedawno ”ozłocony” Mookie Betts (12-letnie przedłużenie umowy za 365 mln $, o którym pisał wczoraj Patrick) zaliczył tylko jedno odbicie na 5 At Bat.

>>> Skrót meczu Dodgers vs Giants:

Wyniki dzisiejszych spotkań:

National League

Final 1 2 3   4 5 6   7 8 9   R H E
San Francisco 0 0 1   0 0 0   0 0 0   1 8 1
LA Dodgers 0 0 0   1 0 0   5 2 x   8 11 1
 
  W: A. Kolarek (1-0)   L: T. Rogers (0-1)
  LAD HR: K. Hernández (1)
 

Interleague

Final-6 1 2 3   4 5 6   7 8 9   R H E
NY Yankees 2 0 1   0 1 0   x x x   4 6 0
Washington 1 0 0   0 0 x   x x x   1 1 0
 
  W: G. Cole (1-0)   L: M. Scherzer (0-1)
  NYY HR: G. Stanton (1)
  Was HR: A. Eaton (1)
 

 Tylko zalogowani użytkownicy mogą brać udział w dyskusji na portalu mlb.com.pl. Zaloguj się


Guest

Panie Autorze, wiem, że skład jest ustawiony, ale może by tak czasem zajrzeć do Ligi Dynastycznej.