Obrodziło nam z nagrodami w ostatnim czasie. Kyle Lewis z Seattle Mariners w Amercian League oraz Devin Williams w National League zostali zwycięzcami nagrody Rookie Of The Year. Lewis, który występuje na pozycji zapolowego (głównie CF), w 58 meczach zapracował na następujące średnie: 54 H, 11 HR, .262 BA, .437 SLG, .364 OBP oraz .801 OPS. Williams to miotacz, który w 22 meczach zanotował rekord 4-1, 27.0 IP, 53 K's, 0.63 WHIP oraz 0.33 ERA. Dla obydwu graczy jest to drugi sezon w MLB. Wiąże się to z przepisami MLB. W lidze aby uzyskać status rookie pitcher nie możne mieć rozegranych więcej niż 50 inningów, natomiast batter więcej niż 130 podejść do pałki. Dodatkowo zawodnik ten nie może przebywać dłużej niż 45 dni w aktywnym rosterze drużyny z MLB – tak stanowią przepisy jeśli chodzi o pełny 162 meczowy sezon. W tym sezonie było nieco inaczej. W tym sezonie zmieniono nieco zasady (z podowu covid-19). Nie było "september callup" czyli rozszerzenia składów we wrześniu. Miesiąc wrzesień nie wliczał się do statusu rookie. W 2020 jest inaczej. ”Każdy gracz, który zgromadził więcej niż 45 dni w aktywnym składzie klubu lub klubów MLB (bądź w poprzednich sezonach przed 1 września) nie będzie już uważany za debiutanta. Idealnym przykładem jest Jo Adell OF Angels. Zadebiutował w Angels 4 sierpnia. Dało mu to 28 dni przed wrześniem. Zgodnie ze starymi przepisami wrzesień nie wliczałby się do jego statusu rookie, a on utrzymałby go do 2021 roku. Zgodnie z nową zasadą, 27 dni września wlicza się do statsu, a on przekroczył limit 45 dni (pomimo tylko 124 AB)” – źródło mlb.com. Lewis i Williams przez to, że zdobyli ROY nie będą się kwalifikować do statusu rookie. Wszyscy pozostali debiutanci, którzy w 2021 utrzymają status rookie, będą się kwalifikować do zdobycia ROY 2021.

Poznaliśmy też najlepszych managerów sezonu. W Amercian League wygrał Kevin Cash z Tampa Bay Rays. Dzięki niemu Rays zaliczyli jeden z najlepszych sezonów w historii klubu. Skrócony sezon nie miał na to najmniejszego wpływu, ponieważ ekipa z Florydy grała świetnie. Dzielnie stawili czoła Dodgers w World Series. Cash osiągnął rekord 40-20 z Rays, którzy wygrali AL East. To był ich pierwszy tytuł mistrzów dywizji od 2010 roku. Zdobyli też swój drugi tytuł Mistrzów American League – pierwszy od 2008.

W National League wygrał Don Mattingly. Pod jego "rządami" w skróconym sezonie Marlins osiągnęli bilans 31-29 i po raz pierwszy od 2003 awansowali do postseason. W Wild Card Series pokonali Cubs i po raz pierwszy od 2003 zagrali w NLDS. Matingly jest trzecim managerem w histori Mariners, który zdohył tę nagrodę. Pozostali dwaj to Joe Girardi (2006) i Jack McKeon (2003). Jest też piątym graczem/managerem w historii MLB, który w swojej karierze sportowej zdobył zarówno nagrodę MVP, jak i Manager Of The Year. Pozostali to Kirk Gibson, Joe Torre, Don Baylor oraz Frank Robinson. Managera roku wybiera Baseball Writers' Association of America, czyli amerykańskie stowarzyszeni akredytowanych dziennikarzy piszących o MLB.

Pozostańmy jeszcze chwilę przy ”trenerce”. Alex Cora wrócił do Boston Red Sox. Odbył karę jednego sezonu (kradzież znaków) i ponownie będzie managerem zespołu. A.J. Hinch jest już managerem Tigers. Taki stan rzeczy powoduje, że MLB z komisarzem Manfredem na czele pluje reszcie ligi w twarz. Powiem krótko to jest śmiech na sali. I nie zamierzam tego szerzej komentować. Mam tylko nadzieję, że jeśli sezon z publicznością kiedyś ruszy, a ruszy na pewno to Astros i Red Sox będą potężnie wygwizdywani.

Z innych wiadomości. DJ LeMahieu został mianowany BBWAA's NY Player of Year, czyli najlepszym graczem Nowego Yorku w minionym sezonie. 32-letni utility player parę dni temu odrzucił ofertę kwalifikacyjną od Yankees w wysokości 18.9 mln dolarów i został wolnym agentem. To zrozumiały ruch ze strony zawodnika. LaMahieu jest jednym z głównych kandydatów do nagrody AL MVP. Ma za sobą swietny sezon. To jego życiowa szansa na "górę forsy". Na zawodnika "zasadziła się" połowa ligi, ale prawie na 100% zostanie w Yankees za dużo większe pieniądze niż oferta kwalifikacyjna. Zostajemy w Nowym Yorku. Marcus Stroman przyjął ofertę kwalifikacyjną od New York Mets w wysokości 18.9 mln $. Miotacz w innych okolicznościach odrzuciłby propozycję NYM, ale z racji na niepewną sytuację spowodowaną wiadomo czym, wybrał "bezpieczniejszą opcję". Charlie Morton znalazł się w kręgu zainteresowań sporej ilości drużyn. Mówi się o 8-10 zespołach. Jakiś czas temu Rays odrzucili 15-milionową opcję drużyny na 2021 roku. Rays cały czas pozostają pierwszym wyborem zawodnika, tyle że na innych warunkach finansowych. 37-letni zawodnik celuje w roczną umową, z opcją na drugi rok.

Do piątku do godziny 14 można głosować na pierwszy i drugi najlepszy skład MLB bez podziału na ligi. Głosować można pod tym linkiem: https://www.mlb.com/fans/all-mlb-team .Wyboru do pierwszej i drugiej drużyny dokonują fani poprzez głosowanie internetowe oraz panel osób składający się z przedstawicieli mediów, byłych graczy i działaczy baseballu. Jest to robione na wzór NBA, gdzie wybierane są trzy najlepsze drużyny. W MLB All-MLB Team dopiero raczkuje, ponieważ pierwsze edycja miała miejsce w 2019 roku. Skład drużyn to: 1 x C, 1B, 2B, 3B, 3 x OF, 1 x DH. Ponadto 5 starterów oraz dwóch relief pitchers (2 x closers).

 Tylko zalogowani użytkownicy mogą brać udział w dyskusji na portalu mlb.com.pl. Zaloguj się