Fernando Tatis Jr.'s shortstop Sand Diego Padres i wschodząca gwiazda ligi zostaje w swoim klubie na kolejne 14 lat. Przedłużenie umowy warte jest 340 milionów dolarów. W tę kwotę wliczony jest też bonus za podpisanie kontraktu w wysokości 10 mln $. Umowa Tatisa zawiera klauzulę no-trade pozwalającą w przyszłości zawetować każdą potencjalną wymianę ze swoim udziałem. SS niedawno obchodził 22 urodziny. W momencie, w którym przedłużenie dobiegnie końca będzie miał 35 lat. Przed porozumieniem stron Tatis miał zarabiać "tylko" 555 000 $ rocznie. Shortstop do tej pory zagrał w 143 meczach notując linijkę na poziomie 301/.374/.582. Dodatkowo zaliczył 168 H, 39 HR, 98 RBI, 27 SB, 111 R, 325 TB oraz .956 OPS. Do jego największych sukcesów należy zdobycie Silver Slugger Award w 2020. W tym samym roku został zaliczony do All-MLB First Team. We wcześniejszych latach był trzeci w głosowaniu na NL Rookie of the Year (2019). W minionym sezonie był czwarty w głosowaniu na NL MVP. Jest synem byłego baseballisty Fernando Tatisa, który zapisał się w historii MLB tym, że zdobył dwa grand slamy w trakcie jednego inningu. Ojciec przez całą karierę zarobił niecałe 18 milionów dolarów, a syn rocznie będzie ”kasować 25 baniek”. Grali jednak w innych czasach i nie ma co ich porównywać. Padres w przyszłości wydadzą ponad 600 milionów dolarów na grę Machado i Tatisa Jr.’a. Zawodników reprezentuje ta sama agencja baseballowa, czyli MVP Sports Group, która prowadzona jest przez agenta Dana Lozano. Ta sama agencja ma w swoich szeregach m.in. Albera Pujolsa (240 mln z Angels) czy Joeya Votto (225 mln $ z Reds). Ów agencja miała z pewnością ogromny wpływ na wynegocjowaną kwotę. Kontrakt "Juniora" jest trzecim największym w historii MLB. Wyżej są tylko Mookie Betts (365 mln $/12 lat) oraz Mike Trout (360 mln $/10 lat). Pomimo tego, że umowa Tatisa jest trzecią w historii to w przeliczeniu na roczne zarobki więcej od niego dostanie m.in. wspomniany przed chwilą Machado (30 mln rocznie), a także: Gerrit Cole (36 mln rocznie), Miguel Cabrera (31 mln rocznie) czy miotacze Dodgers Price oraz Kershaw (odpowiednio 32 oraz 31 mln rocznie). Młody rozbił bank, co do tego nie ma wątpliwości. Moim zdaniem Padres bardzo dużo ryzykują dając tyle pieniędzy tak młodemu zawodnikowi, który póki co nie jest jeszcze nawet All-Starem. Finał może być taki, że za ok 10 lat Padres będą chcieli się pozbyć Tatisa i ciążącego kontraktu za wszelką cenę. Shortstop ma mega potencjał, to na pewno i być może mamy przyjemność oglądać przyszłego członka Hall Of Fame. Każdy ruch kadrowy w MLB, komentujemy prywatnie w redakcyjnym gronie. Nie inaczej było w tym przypadku. Z tym małym wyjątkiem, że dziś podzielimy się swoimi opiniami. O komentarz poprosiłem swoich kolegów Daniela i Patricka. Oto co mieli do powiedzenia na temat dealu Tatisa Jr.’a i Padres.

Patrick:

Fernando Tatis Jr. ma zaledwie 22 lata i wszystko wskazuje na to, że będzie gwiazdą MLB przez długi okres czasu. Mimo wszystko należy stwierdzić, że Padres podejmują znaczące ryzyko, ale dla takiego genialnego, dynamicznego i popularnego zawodnika warto było wykonać taki krok. Być może sam zawodnik mógłby zarobić więcej przez najbliższe 14 lat, gdyby wybrał strategię Bauera i podpisywał krótkoterminowe umowy, ale tutaj warto przypomnieć, że shortstop zagwarantował sobie ponad 300mln dolarów, należą mu się ogromne gratulacje! Padres za to będą płacić mu już teraz około 25mln rocznie zamiast 0,5mln, ale w zamian w przyszłości dalej będą mu regularnie płacili 25mln co sezon, kiedy jako wolny agent po sezonie 2025 mógłby potencjalnie otrzymywać oferty gwarantujące około 40mln za sezon czy nawet więcej.

Daniel:

340 mln $ to sporo, ale wydaje się, że Tatis jest wart tych pieniędzy. Za 14 lat umowa z pewnością nie będzie już taka znacząca, ponieważ kontrakty zawodników cały czas rosną. W wieku 35 lat shortstop ciągle powinien być wartościowym zawodnikiem. Moim zdaniem umowa nie będzie balastem dla Padres tak jak kontrakty Miguela Cabrery, czy chociażby Giancarlo Stantona, który pomimo tego, że ciągle ma odpowiednie umiejętności jest wiecznie kontuzjowany.”

Z innych wiadomości:

# Reliever Brandon Workman , który w minionym sezonie grał dla Red Sox i Phillies, związał się z Cubs. Jednoroczny kontrakt warty jest 1 milion dolarów. Umowa zawiera bonus w wysokości 2 milionów $. Zależne jest to od poziomu gry miotacza w rozgrywkach 2021. Cubs wierzą, że RHP odbuduje swoją formę po nieciekawym zeszłym rozgrywkach. W 2020, w 21 meczach miał ERA na poziomie 5.95. Zawodnik ma szansę pokazać co naprawdę potrafi, ponieważ w 2019 był jednym z lepszych relieverów MLB. Za tamten sezon mógł się poszczycić następującymi "zdobyczami": rekord 10-1, 16 save'ów, 1.88 ERA, 1.033 WHIP, 104 K's podczas 71,2 IP. Zostając jeszcze na moment z ekipą, z Wrigley Field warto wspomnieć, że podpisali oni weterana Pedro Stropo. Jest to moło-ligowy kontrakt w wysokości 800 000 $. Jeśli miotacz wykaże się podczas Wiosennych Treningów, wtedy wspomniana kwota trafi na jego konto. 35- letni zawodnik w sezonie 2020 zagrał 4 mecze dla Reds.

# Tim Tebow czyli zdobywca Trofeum Heismana (najbardziej prestiżowa nagroda indywidualna przyznawana od 1935 roku najwybitniejszemu zawodnikowi w futbolu akademickim) po pięciu latach gry dla Mets na różnych levelach mówi pass. Zawodnik rozegrał 287 meczów na poziomie minor-league, jednak nigdy na poziomie MLB. W tym czasie zanotował linijkę .233/.299/.338 oraz 18 home runów. Tebow to były quarterback, który rozegrał 35 meczów w NFL (dla Broncos oraz Jets).

# Miotacz Cody Allen po ośmiu latach gry dla Indians w wieku 32 lat przechodzi na sportową emeryturę. Pitcher jest liderem wszech czasów drużyny z Ohio w kategorii save'ów (153 SV). Dla Cleveland rozegrał 481 meczów w tym czasie notując 3.14 ERA, 593 K's podczas 463.2 IP.

# Rays wytransferowali RHP Johna Curtissa do Marlins. W zamian otrzymali prospekta Evana Edwardsa. Curtiss w poprzednim sezonie w 17 występach zanotował WHIP na poziomie 0.960.

# Parę nawet znanych nazwisk zgodziło się na mało-ligowe umowy. Jeśli podczas Wiosennych Treningów pokażą swoją wartość wtedy wzbogacą się o wysokość uzgodnionej kwoty. Mowa tu o Jeffie Mathisie, który może dostać 1.8 mln $ od Phillies. Travis Shaw może dostać 1.5 mln $ od Brewers, a Tony Watson 3 miliony $ od Phillies.

# Infielder Brad Miller doszedł do porozumienia z Phillies w sprawie jednorocznego kontraktu w wysokości około 3.5 mln $. Zawodnik w ostatnim sezonie reprezentował barwy Cardinals. W tym czasie rozegrał 48 meczów notując linijkę na poziomie .232/.357/.451 (33 H, 7 HR).

# Boston Red Sox wysyłają miotaczy Jeffreya Springsa i Chrisa Mazza do Rays. Ekipa z Florydy w zamian otrzymuje Ronaldo Hernandeza oraz Nicka Sogarda.

# Pirates podpisali miotacza Tylera Andersona. Wartość rocznej umowy to 2.5 mln $. Zawodnik w poprzednim sezonie zagrał 13 meczów dla Giants. W tym czasie zanotował ERA na poziomie 4.37 podczas 59.2 IP.

# Brewers doszli do porozumienia z Brettem Andersonem w sprawie jednorocznej umowy w wysokości 2.5 mln $. Kontrakt zawiera dodatkowy bonus w wysokości miliona dolarów, który zależny jest od wyników jakie osiągnie miotacz w sezonie 2021. Pitcher w poprzednim sezonie również reprezentował barwy Brewers. W 10 meczach zanotował 32 strikeouty z ERA na poziomie 4.21 podczas 47.0 IP.

# Jeden z trenerów Twins Mike Bell robi sobie przerwę od baseballu ponieważ wykryto u niego raka nerki.

 Tylko zalogowani użytkownicy mogą brać udział w dyskusji na portalu mlb.com.pl. Zaloguj się