Oakland A's mieli jeden z najspokojniejszych sezonów ogórkowych w całej lidzę. Do czasu. Wymiana z Texas Rangers była początkiem dwóch pracowitych tygodni dla A's. Dzięki oddaniu Khrisa Davisa i jego kontraktu o wartości około 17mln drużyna była w stanie dodać do składu wartościowych zawodników. Mowa tutaj o czterech uznanych weteranach: Mike Fiers, Sergio Romo, Yusmeiro Petit i Mitch Moreland, pozyskani od Dodgers leworęczny reliever Adam Kolarek i prospekt zapolowy Cody Thomas, Jed Lowrie z mało ligowym kontraktem oraz nowy potencjalny closer Trevor Rosenthal. Wspomniana czwórka weteranów ma dużo doświadczenia, ale każdy z tych graczy ma co najmniej 35 lat, więc istnieją uzasadnione obawy kibiców przed możliwymi regresjami. Jednocześnie należy wspomnieć, że drużyna wydała na nich razem zaledwie niecałe 11mln. Fiers dalej może być solidnym starterem na tył rotacji, Kolarek, Petit i Romo tworzą depth w bullpen, a Moreland powinien regularnie grać jako DH przeciwko praworęcznym miotaczom. Głównym nabytkiem i tak został Trevor Rosenthal. Ekipa chciała go pozyskać w sierpniu w trakcie zeszłego sezonu, ale Padres zaoferowali Royals lepszych prospektów. Po zakończonym sezonie 2020 dominujący reliever został wolnym agentem i podpisał roczną umowę z A's o wartości 11mln. Właściciel ekipy z Oakland nie chce mieć "wysokich" kosztów na sezon 2021, więc ustalono, że miotacz dostanie tylko 3mln w tym roku, a pozostałą część otrzyma w kolejnych latach. Oczywiście wiąże się pewne ryzyko z tym kontraktem. Trevor zaliczył więcej walków niż strikeoutów w 2019 roku, a sezon 2020 był krótki. Dlatego zatem dostał mniej pieniędzy niż Hendriks, ale dzięki temu A's było stać na taki ruch.


Na początku offseason bullpen wydawało się być priorytetem ekipy. Początkowo do składu dodani zostali Dany Jimenez z rule 5 draft, odsunięty od Pirates Nik Turley oraz Cole Irvin od Phillies. Jimenez musi zostać w głównym składzie A's przez rok, aby go przejąć od Blue Jays, a Turley nie ma już opcji mało ligowych. Nie wiadomo zatem, czy zostaną w Oakland na dłużej, ponieważ sytuacja w klubie drastycznie się zmieniła po ostatnich dwóch tygodniach. Drużyna musi zrobić miejsce w składzie dla nowych zawodników. Wszystko wskazuje na to, że odsunięci od 40 osobowego składu zostaną starter Paul Blackburn i zapolowy Dustin Fowler. Gracze nie mają opcji mało ligowych i są w tyle, jeśli chodzi o depth chart. Zagrożeni mogą też być zapolowi jak Skye Bolt, Seth Brown czy kolejny nabytek z rule 5 draft Ka'ai Tom.


Szkoda by było stracić Jimeneza czy Turleya, ponieważ panowie mają duży potencjał i szkoda by było ich oddawać bez zaoferowania im szansy na grę. Jimenez narzuca z prędkością prawie 100 mil ma godzinę, a Turley jest mocno narzucającym southpawem, który ma podobny styl narzucania do Jake Diekmana. Jake nauczył się narzucać slidera z nowym chwytem w 2020 roku i dzięki temu narzut ten stał się bardziej efektywny, więc nadzieja jest taka, że Turley będzie mógł się dużo nauczyć od weterana i zaliczyć dzięki temu przełomowy sezon. Czy znajdzie się dla niego miejsce w aktywnym składzie? Opcji do bullpen jest bardzo dużo. Poza Rosenthalem i Diekmanem pewne miejsce w składzie wydają się mieć praworęczni miotacze jak Romo, Petit, Trivino i Wendelken oraz southpaw Kolarek. To już jest siedem osób. W rotacji mamy Luzardo, Montasa, Manaea, Bassitta, Fiersa i Puka, tak prezentuje się szóstka. Ten ostatni co prawda stracił cały sezon 2020 przez kontuzje i przeszedł operację Tommy John przed sezonem 2018, więc może lepiej ustawić go w pozycji long relievera. Zsumując ich wszystkich mamy 13 osób. Nie wspomniałem jeszcze nic o Jordanie Weemsie, który miał ERA 3.21 w 14 inningach w 2020 roku dla A's. 28 letni baseballista jeszcze niedawno był łapaczem w organizacji Red Sox, ale zmienił pozycję i choć nie ma dużego doświadczenia jako miotacz, to poradził sobie bardzo dobrze w swoim debiutanckim sezonie. Dobrym znakiem były 18 strikeoutów. Burch Smith również zachwycał w 2020 roku, ale kontuzja ręki przerwała dobrze zapowiadający się sezon 30 latka. W 12 inningach miał ERA na poziomie 2,25 i WHIP 0,67. W pełnym sezonie jego numery na pewno by nie były takie imponujące, ale wydaje się być osobą, która powinna zachować swoją pozycję. Miguel Romero i Wandisson Charles zostali dodani do 40 osobowego składu po sezonie 2020 w celu ochrony przed rule 5 draft, ale panowie wydają się być za Weemsem i Smithem w depth chart. Ciekawy wydaje się też być Domingo Acevedo, który podpisał z Oakland mało ligową umowę, nie tak dawno był wysoko cenionym prospektem Yankees. No i są jeszcze starterzy, którzy mogą wejść do rotacji, albo pograć w bullpen. Daulton Jefferies miał co prawda beznadziejny debiut MLB w jednym swoim występie w 2020 roku, ale w całym zeszłym sezonie imponował kontrolą nad swoimi narzutami i przez to jest uznawany za bardzo dobrego prospekta. James Kaprielian również zadebiutował w MLB rok temu i on też będzie kandydatem do gry w Oakland w 2021 roku. Poza nimi są Grant Holmes, Parker Dunshee, Brian Howard czy wspomniany wcześniej Cole Irvin, który ma jeszcze opcję mało ligową.


To podsumowanie miało pokazać, jak silnie wygląda bullpen A's na papierze. Ekipa straciła Hendriksa, ale przyszedł Rosenthal. Soria również odszedł, ale pojawił się Romo. Petit podpisał nowy kontrakt, a Kolarek wskakuje na miejsce TJ McFarlanda, więc tutaj ekipa się wzmocniła. Ekipa nie musi zatem tak bardzo polegać na Wendelkenie czy Trivino i jeśli któryś z nich będzie kontuzjowany, to nie będzie to taka bolesna strata dla drużyny. Drużyna też jest przygotowana na sytuację, w której weterani przestaną być produktywni tak jak to było z Fernando Rodneyem w 2019 roku. Z Romo i Petitem może być to samo, takie jest ryzyko, ale jest to ryzyko, za które warto było zapłacić około 2,5mln za każdego z nich.


Jeżeli chodzi o ofensywę, to spodziewam się lepszych sezonów w wykonaniu Chapmana, Olsona i Laureano. Panowie mieli znaczne lepsze numery w 2019 roku, a dalej są młodymi i dynamicznymi zawodnikami. Chappy przeszedł w sierpniu operację i stracił możliwość gry w Postseason, ale w nowym sezonie powinien być już zdrowy. Nie będzie miał już obok siebie Semiena, który został nowym graczem Blue Jays, ale ekipa zajęła się zbudowaniem silnego lineupu pomimo braku uznanego shortstopa. Za Semiena jest Andrus, za Davisa jest Moreland jako DH, za Heima jest Garcia jako rezerwowy łapacz, a za Grossmana jest Tom jako zapolowy, który do gry przeciwko praworęcznym miotaczom. Można też powiedzieć, że za LaStellę jest Lowrie na drugą bazę, ale ciężko oczekiwać, aby 37 letni Jed był zdrowy i grał regularnie. Chad Pinder mógłby zyskać więcej czasu gry, ponieważ super utility miał świetne występy w 2020 Postseason. Można oczywiście uważać, że jeszcze jeden pałkarz by się przydał, ale w moim odczuciu lepiej sprawdzić własnych zawodników i nie usuwać kolejnego gracza z 40 osobowego składu. Jak na razie tak widzę lineupy.
vs RHP

Laureano CF
Canha LF
Chapman 3B 
Olson 1B
Murphy C
Moreland DH
Piscotty/Tom RF
Andrus/Machin SS
Kemp/Lowrie 2B
vs LHP 

Laureano CF
Canha LF
Chapman 3B
Olson 1B
Murphy C
Pinder RF
Piscotty DH
Lowrie 2B
Andrus SS
Ofensywa dalej stanowi siłę Oakland Athletics, jest depth w zespole i nie ma jakiejś jednej wyraźnej luki. Drużyna była w niezłej sytuacji 2 tygodnie temu, ale te ostatnie 14 dni były potrzebne dla wzmocnienia składu i polepszenia nastrojów zarówno kibicom jak i baseballistom A's. Co prawda właściciel John Fisher dalej jest krytykowany przez fanów ekipy, ale mimo mocnych ograniczeń finansowych Oakland postawili na kreatywność i udało im się dokonać znaczących wzmocnień dodając mniej niż 10mln dolarów od początku offseason do planowanych wydatków na 2021 rok. Być może bukmacherzy powinni pomyśleć nad zmianą kursów, jeśli chodzi o AL WEST. Drużyna, która przez 3 lata z rzędu wygrywała około 60% swoich spotkań w regularnym sezonie zasługuje na jakiś poziom uznania wśród mediów.

 Tylko zalogowani użytkownicy mogą brać udział w dyskusji na portalu mlb.com.pl. Zaloguj się