Były już prezydent Mariners Kevin Mather wypowiedział o kilka słów za dużo o swoich zawodnikach i jego wypowiedź wywołała taką aferę, że musiał dobrowolnie zrezygnował z pracy. Powiedział, że Kyle Seager dostaje za dużo pieniędzy, że płacenie 75 tysięcy dla tłumacza Iwakumy (miotacza Seattle w latach 2012-17) było dla niego dużym obciążeniem, że super prospekt Kelenic pojawi się w MLB dopiero pod koniec kwietnia po tym, jak odmówił ofertę podpisania długoterminowego kontraktu (jakby dając znać, że planują manipulować jego service time, aby zyskać dodatkowy rok kontroli nad nim w 2027 roku). Mather skrytykował też prospekta, bo nie jest usatysfakcjonowany z jego poziomu angielskiego. Dzień później przepraszał za swoje słowa i ostatecznie zrezygnował ze pełnienia funkcji CEO. Nie tylko zawodnicy Seattle poczuli się oburzeni, ale inni baseballiści nie byli zawodoleni z tego, jak Mather myśli o graczach i jak ich traktuje.

Jake Lamb został graczem Atlanty Braves. Były trzeciobazowy D-Backs i A's miał udaną końcówkę sezonu 2020 i dzięki temu podpisał umowę MLB mimo tego, że prezentował się słabo w latach 2018-19 i miał problemy z urazami. Dzięki temu kontraktowi Riley będzie mógł bardziej swobodnie wskakiwać do zapola w przypadku kontuzji któregoś z podstawowych outfielderów. Braves chcieli stworzyć depth w ofensywie i to im się udało. Dodatkowo sprowadzili do siebie przez waivers zapolowego Phillipa Ervina, który został odsunięty od 40 osobowego składu Cubs.

Sporo relieverów znalazło nowe drużyny. Tyler Clippard został miotaczem D-Backs, zarobi 2,25mln w 2021 roku i jest wspólna opcja o wartości 3,5mln na sezon 2022. Kilka dni wcześniej Arizona podpisała mało ligową umowę z Ben Hellerem. Chaz Roe zostaje w Rays. 34 letni miotacz z imponującym sliderem podpisał roczny kontrakt o wartości 1,15mln. Giants dodali do siebie wyrzuconego z Blue Jays Shuna Yamaguchiego. Ian Kennedy związał się mało ligową umową z Rangers, a Brad Brach mało ligową umową z Royals. Jeremy Jeffress również podpisał taką oto umowę mimo tego, że reliever miał ERA na poziomie 1.54 w 23.1IP i WHIP 0.94 reprezentując barwy Cubs. Dlaczego? Może to być duże zaskoczenie dla kibiców, ale jeśli uważnie przyjrzymy się numerom, to obawy przed regresem są uzadadnione. Miotacz miał stosunek walków do strikeoutów 12/17, więc to jego defensywa w niesamowitym stopniu pomagała mu w zdobywaniu outów, o czym nam mówi batting average on balls in play na poziomie .161 (BABIP). Drużyny uważają, że w długim okresie utrzymanie ERA na tak niskim poziomie jest niemożliwe, ale nawet w takim przypadku ciężko jest usprawiedliwić to, że Jeffress podpisał umowę mało ligową. Ekipą, która dała mu szansę to Washington Nationals. Jeśli miotacz dostanie się do składu, to zarobi 1,25mln. Prawdopodobnie Jeffress dostanie się do składu, a dla ekipy wygodne jest to, że nie będą musieli go dodawać do 40 osobowego składu przez najbliższy miesiąc.

Z innych wiadomości warto wspomnieć o tym, że Ian Desmond dalej nie będzie grał w MLB (ale nie zdecydował się jeszcze na temat tego, jak długa będzie trwała jego przerwa), ale Lorenzo Cain i Yoenis Cespedes zamierzają grać. Panowie wycofali się z sezonu 2020, lecz w przyszłym sezonie powinniśmy ich znowu widzieć w akcji. Cespedes jest wolnym agentem i zaprosił drużyny na swój showcase, który odbędzie się 2 marca. Shin-Soo Choo nie jest już natomiast wolnym agentem, ale nie zobaczymy go w MLB, ponieważ zagra w swojej rodzimej lidzę KBO. Austin Romine związał się mało ligową umową z Twins, pałkarz oferuje uniwersalność defensywną, choć jako 35 latek nie będzie mógł swobodnie grać na wszystkich pozycjach tak jak to kiedyś było. No i na koniec zła informacja. Prospekt Yankees Clarke Shmidt nie będzie grał przez najbliższe tygodnie przez ból łokcia. Wraz z początkiem Spring Training będą się też coraz częściej pojawiały takie newsy.

Mecze towarzystkie zaczynają się już w niedzielę 28 lutego, ale niektórzy uznani wolni agenci dalej czekają na atrakcyjne oferty. Warto tutaj wspomnieć o Brewers, którzy zaoferowali Justinowi Turnerowi ponad 30mln dolarów, więc są w stanie sprowadzić do siebie takiego zawodnika jak Odorizzi czy Bradley Jr. Cardinals dodali do siebie Arenado w trakcie offseason, więc presja spoczywa na Milwaukee, aby dokonać znaczącego wzmocnienia. Drużynom z NL CENTRAL trudno będzie dostać się do Postseason jako Wild Card, ale ta dywizja wydaje się być najsłabsza w NL i na pewno jest to okazja dla Brewers, którzy ciągle mają w swoim składzie Yelicha, Hadera, Hiurę, Woodruffa czy Burnesa. Uwaga zwrócona też będzie na Blue Jays, którzy są wskazywani jako drużyna, z którą Odorizzi może podpisać kontrakt. Jeśli chodzi o pozostałych wolnych agentów, to są to głównie miotacze jak Hamels, Porcello, Greene, Cahill, Milone czy Peacock, ale nie brakuje też infielderów jak Gyorko czy Franco, którzy mogli by pomóc wspomnianej ekipie z Milwaukee.

 Tylko zalogowani użytkownicy mogą brać udział w dyskusji na portalu mlb.com.pl. Zaloguj się