Słodka Szóstka Roku – Top 6 Sezonu 2020
Nowy sezon trwa w najlepsze. Dziś znalazłem czas, by rozliczyć się z poprzednim. Te zestawienie to trochę staroć, ale mam nadzieję, że kogoś nim zainteresuję. Nie będę się rozpisywał czemu rozgrywki 2020 były inne niż wszystkie – to każdy wie na pewno. Dodam tylko, że z racji tylko 60 meczów w sezonie zrezygnowałem z comiesięcznych podsumowań. Uznałem, że głupio by było jakbym zrobił miesiąc po miesiącu zestawienie, a po paru dniach robił roczne „rozliczenie”. Dlatego wyjątkowo sezon 2020 to tylko jedno podsumowanie. Słodka szóstka roku zawsze była rozszerzana do top 10 sezonu. Tutaj też będzie nieco inaczej – tylko lub aż sześć najlepszych moim zdaniem wydarzeń, zagrań lub występów. Dajcie znać w komentarzach, czy o czymś nie zapomniałem. Panie i Panowie przed Wami słodka szóstka sezonu 2020.
- 6 miejsce: Inside-The-Park Home Runy sezonu 2020
Home run jest to ta część baseballu, która podoba się każdemu. Jeśli jednak piłka zostaje w boisku, a pałkarz zdobywa home runa – ma to wyjątkowy urok. W dużej mierze to zasługa nieporadności obrońców, ale home run to home run. W sezonie 2020 mieliśmy osiem inside-the-park home runów. "Prym w tej kategorii" wiodła obrona White Sox, która dała się "tak zrobić" trzy razy w trakcie sezonu. Pierwszym zdobywcą insidera był Kole Calhoun z D-Backs (2-run HR) w pojedynku przeciwko Astros - 5 sierpnia. Następni pałkarze, którzy mogli poszczycić się takim samym zagraniem to: Christian Yelich z Brewers (solo blast) w meczu z White Sox – 6 sierpnia, JaCoby Jones z Tigers (2-run HR) w meczu z White Sox – 10 sierpnia, Austin Hays z Orioles (2-run HR) w meczu z Phillies – 11 sierpnia, Trea Turner z Nationals w meczu z Phillies (2-run HR) – 3 września, Byron Buxton z Twins w meczu z White Sox (solo blast) – 15 września, George Springer z Astros w meczu z D-Backs – 20 września, Andrew Stevenson z Nationals w meczu z Mets (solo blast) – 26 września. Warto wspomnieć, że Springer i Stevenson we wspomnianych meczach zdobyli po dwa home runy.
- 5 miejsce: 2500 strikeout Claytona Kershawa
3 sierpnia 2020 roku Dodgers pokonali D-Backs 5-1, a starter gospodarzy Clayton Kershaw zapisał się na kartach historii. Stał się trzecim najmłodszym miotaczem w historii MLB, który zanotował 2500 strikeoutów. Podczas historycznej chwili miał 32 lata i 168 dni. Szybsi byli tylko Nolan Ryan (31 lat i 101 dni) oraz Walter Johnson (31 lat i 197 dni). Kershaw swoim występem zepchnął z podium legendarnego Pedro Martineza, który miał 32 lat i 221 dni w momencie 2500 K’s. Pitcher LAD zakończył spotkanie mając na koncie 2505 strikeoutów, dzięki czemu wskoczył na 38 miejsce w historii MLB, jeśli chodzi o ilość strikeoutów (wyprzedził Christy Mathewsona - 2502 K's).
- 4 miejsce: 3 Home Run Games sezonu 2020
W poprzednim sezonie mieliśmy dziesięć występów, w których pałkarze zaliczyli trzy home runy w ciągu jednego spotkania. Na szczególną uwagę zasługuje Adam Duvall z Atlanty Braves, który zrobił to dwukrotnie na przestrzeni siedmiu dni. Pierwsze 3 HR game zaliczył 2 września w wygranym przez Braves 7 – 5 meczu z Red Sox. . 9 września w wygranym przez Braves 29 – 9 meczu z Marlins powtórzył ten wyczyn. Przełożyło się to na 9 RBI (2-run HR drugi inning, 3-run HR w piątym inningu oraz grand slam w siódmym). Tego dnia pierwszobazowy Freddie Freeman zaliczył home runa, który był jego 1500 odbiciem w karierze. Dzień wcześniej przed pierwszym 3 HR Game Duvalla (tj. 1 września 2020 roku w wygranym 10 – 3 meczu z Red Sox ) Marcell Ozuna również zaliczył trzy wybicia poza boisko. Dzięki temu stał się pierwszym graczem NL w historii, który zdobył 3 HR na Fenway Park. To sprawiło że Duvall i Ozuna stali się pierwszymi w historii kolegami z drużyny, którzy zaliczyli 3 HR dzień po dniu. Tak przynajmniej podaje Elias Sports Bureau (firma dostarczająca historyczne i aktualne informacje statystyczne dotyczące sportu, zwłaszcza dla głównych lig zawodowych w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie). Babe Ruth i Lou Gehrig też zaliczyli 3 HR dzień po dniu. Jednak dokonali tego podczas doubleheaderów. Legendy Yankees faktycznie zrobiły to w ciągu czterech meczów rozegranych między 21 a 22 maja 1930 roku. Oprócz Duvalla i Ozuny 3 HR Game w sezonie 2020 zaliczyli: Alex Dickerson (Giants), Mookie Betts (Dodgers), Trent Grisham (Padres), Brian Anderson (Marlins), Joe Abreu (White Sox), Kylie Higashioka (Yankees) oraz Eugenio Suarez (Reds).
- 3 miejsce: 300 Home Runy Longorii i Trouta
W sezonie 2000 dwóch baseballistów osiągnęło kamienie milowe, jeśli chodzi o wybicia poza boisko. Zarówno Evan Longoria jak i Mike Trout wybili 300 home runy. Pierwszy był trzeciobazowy Giants, który 22 sierpnia 2020 roku w wygranym przez SFG 6-2 meczu z D-Backs osiągnął ten prestiżowy pułap. W trzecim inningu zanotował 2-run home runa. Longoria to 10 zawodnik w historii, który wybił 300 home runa będąc zawodnikiem Giants. Tym samym dołączył do elitarnego grona: Mel Ott, Johnny Mize, Willie Mays, Willie McCovey, Reggie Smith, Barry Bonds, Moises Alou, Steve Finley oraz Carlos Beltran. Trudno go jednak w 100% łączyć z klubem z San Francisco ponieważ 261 home runów zdobył w uniformie Rays – to legenda tego klubu. To, że lwią część swojej kariery spędził na Florydzie w żadnym stopniu nie umniejsza jego prestiżowego osiągnięcia. Występ kolegi po fachu powtórzył Mike Trout, który 6 września 2020 roku w wygranym przez Angels 10-9 meczu z Astros również zaliczył 2-run home runa – także w trzecim inningu. Stał się tym samym pierwszym zawodnikiem w historii Halos, który zanotował 300 home runów. Prześcignął tym samym drugiego na klubowej liście wszech czasów Tima Salmona. Trout stał się też 11 najmłodszym graczem w historii MLB z 300 HR. W historycznym dniu miał 29 lat i 29 dni.
>> 300 HR Longoria:
>> 300 HR Trout:
- 2 miejsce: Osiągnięcia Alberta Pujolsa
W poprzednim sezonie Pujols kolejny raz zapisał się na kartach historii MLB. Najpierw 25 sierpnia 2000 roku w wygranym przez Angels 11-4 meczu z Astros przeskoczył Alexa Rodrigueza na RBI All-Time List i ulokował się wygodnie na drugim miejscu. Historyczne odbicie miało miejsce w piątym inningu spotkania (single) i było to wtedy 2087 RBI w jego karierze. Trzeba tutaj zaznaczyć, że możecie się spotkać na pewne nieścisłości. RBI jako statystyka liczona jest oficjalnie od 1920 roku (wcześniej też była liczona, ale nieoficjalnie). Według Elias Sports Bureau (firma dostarczająca historyczne i aktualne informacje statystyczne dotyczące sportu, zwłaszcza dla głównych zawodowych lig sportowych w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie) Pujols jest na drugim miejscu, o czym nawet MLB informowała na swojej stronie. Jednak gdy wejdziemy na historyczne statystki na stronie ligi (link: https://www.mlb.com/stats/rbi/all-time-totals ) to na drugim miejscu jest Babe Ruth z liczbą 2213 RBI. Jeśli klikniecie w https://www.baseball-reference.com/leaders/RBI_career.shtml to Ruth też jest na drugim miejscu (baseball-reference wg mnie to najlepsza strona ze statsami baseballowymi – polecam). Troszkę to zawiłe, ale takie już uroki rekordów w USA. Te małe zawiłości oczywiście żadnym stopniu nie umniejszają osiągnięcia Pujolsa. Na pierwszym miejscu jest Hank Aaron z 2297 RBI. Jedziemy dalej. 19 września 2020 roku Pujols zdobył solo home runa w piątym inningu podczas wygranego przez Halos 6-2 meczu z Rangers. Był to jego 661 home run w karierze, dzięki czemu wyprzedził Williego Maysa na Home Run All-Time List i zajmuje piąte miejsce. Pujols w siódmym inningu ponownie zaliczył solo blasta i zakończył mecz z dwoma home runami.
>> Pujols RBI
>> Pujols HR
- 1 miejsce: No-hittery sezonu 2020
Nie mogło być inaczej, no chyba, że doczekamy się w końcu perfect game. Miejsce pierwsze zajmują no-hittery sezonu 2020. W poprzednich rozgrywkach mogliśmy oglądać dwa prawie perfekcyjne występy pitcherów. Pierwszym miotaczem był Lucas Giolito, który 25 września 2020 roku postarał się o fantastyczny występ w wygranym przez White Sox 4-0 meczu z Pirates. Dodatkowo zaliczył 13 strikeoutów. Miotacz podczas 9.0 IP wykonał 101 narzutów, z czego 74 to strike. No-hitter, który zanotował to 19 no-no w historii Chicago White Sox oraz pierwszy no-hitter od czasu Phila Humbera, który w 2012 zdobył perfect game. 19 no-no CWS to najlepszy wynik w historii American League i drugi w całej historii MLB. Lepsi pod tym względem są tylko Los Angeles Dodgers, którzy mają na koncie 23 no-hittery. Drugim miotaczem, który zaliczył no-hittera był Alec Mills 13 września 2020 roku w wygranym przez Cubs 12-0 meczu z Brewers. Miotacz wykonał 114 narzutów, z czego 74 to strikes (w tym 5 strikeoutów).
>> No-hitter Giolito:
>> No-hitter Mills:
Komentarze
Tylko zalogowani użytkownicy mogą brać udział w dyskusji na portalu mlb.com.pl. Zaloguj się