Atlanta Braves zdobyli najcenniejsze trofeum w świecie baseballu czyli World Series. Chciałoby się zacytować klasyka " no i pozamiatane". Otóż nie do końca. Każdy sezon, w tym rozgrywki 2021 pomimo zakończenia mają jeszcze kilka "ciekawych smaczków". To nagrody indywidualne, które dla wielu fanów tego przepięknego sportu są nie mniej ważne niż tytuł. Nasze redakcyjne trio czyli Daniel Drygalski, Patrick Pikell i ja postanowiliśmy pobawić się w typowanie zwycięzców ważniejszych nagród takich jak MVP czy CY Young . Dodaliśmy też swoje kategorie”zaskoczenie” i ”rozczarowanie sezonu”. Zachęcamy do pisania swoich typów i opinii.

*** MVP ***

> Patrick Pikell

AL MVP - Shohei Ohtani

Wiem, że napisałem kiedyś kontrowersyjną analizę o tym zawodniku (bardziej o całym systemie zagranicznych wolnych agentów i sposobie dołączenia do Angels), ale wydaje mi się, że nie powinno być w tym roku żadnych wątpliwości pod względem wyboru MVP. Ohtani zaliczył świetny sezon ofensywny, grał znacznie częściej w porównaniu do swojego pierwszego sezonu w MLB i jako miotacz narzucił 130.1 IP z 3.18 ERA. Wspaniały i wyjątkowy sezon, wielkie brawa.

NL MVP - Bryce Harper

Tutaj może być ciekawie, ale spośród głównych kandydatów Soto i Tatis Jr. nie rozegrali dobrych sezonów w defensywie. Harper też nie jest jakimś wirtuozem z rękawicą, ale miał najlepszy sezon ofensywny z całej trójki. Bryce w ostatnich latach mógł trochę stracić na popularności na rzecz tych wszystkich nowych i młodych gwiazd jak Soto, Acuna, Tatis, Guerrero czy Ohtani. Trzeba jednak pamiętać, że to wciąż jeden z najlepszych baseballistów. 

> Daniel Drygalski

AL MVP - Shohei Ohtani

Kliku zawodników miało wspaniały sezon, ale to Ohtani jest prawdziwym fenomenem. Może Vladito był lepszy w ataku, a na górce znalazłoby się także paru solidniejszych graczy. Nikt jednak inny nie potrafi być równocześnie elitarnym hitterem (45 HR) i miotaczem (ERA 3.18).

NL MVP - Bryce Harper

Oczekiwania zawsze są olbrzymie względem Bryce Harpera, który w tym roku z pewnością nie zawiódł. Harper wybija HR, ma wysoką średnią odbić, kradnie bazy, zalicza stosunkowo mało K, a jego statystyki mogłyby być o wiele lepsze (RBI’s), gdyby tylko miał lepszych partnerów z drużyny.

> Kornel Buchowski

AL MVP - Shohei Ohtani

Moim zdaniem każdy inny wybór niż Ohtani będzie rozbojem w biały dzień. To murowany kandydat na MVP. Nie zdziwię się jeśli zostanie wybrany jednogłośnie. Elitarny pałkarz i miotacz w tym samym czasie. To nie zdarza się zbyt często. Gwiazdor Halos rozegrał jeden z najlepszych sezonów w historii MLB.

NL MVP - Bryce Harper

To trzeci sezon Harpera w ”Mieście Rocky’ego”. W rozgrywkach 2021 jego gra cechowała się jakością, jaką możemy zaobserwować tylko u wielkich graczy. Moim zdaniem poprawił się lekko w defensywie. Poza tym w 141 meczach jakie rozegrał pokazał, że wciąż jest gwiazdorem MLB, pomimo braku gry w All-Star Game od trzech sezonów. Zaliczył 35 home runów. Dla porównania w swoim pierwszym sezonie w Phillies też zaliczył 35 HR, ale wtedy rozegrał 157 spotkań. Jego OPS i SLG to odpowiednio 1.044 oraz .615 co jest drugim najlepszym rezultatem w karierze. Lepsze cyferki wykręcał tylko w 2015, kiedy zdobył NL MVP będąc zawodnikiem Nationals. Miał dobrą średnią odbić .309, co było jego piętą achillesową w poprzednich trzech sezonach. To chyba wystarczające argumenty do zdobycia NL MVP.

*** CY Young Award ***

> Kornel Buchowski

AL CY Young - Robbie Ray

Z wiadomych względów chciałbym by nagroda dla najlepszego miotacza sezonu 2021 powędrowała w ręce Gerrita Cole'a. Jednak pitcher Blue Jays ma zbyt mocne argumenty. Jest liderem wśród miotaczy w większości ważniejszych statystyk. Poza tym jego 248 strikeoutów to najlepszy rezultat w całej MLB.

NL CY Young - Max Scherzer

Mad Max mimo upływu lat to wciąż bardzo dobry miotacz. Ma 37 lat na karku, a jego liczb z rozgrywek 2021 zazdrości mu niejeden młodzieniaszek. ERA 2.46 to drugi najlepszy rezultat w National League. Lider całej MLB jeśli chodzi o WHIP. 236 strikeoutów to czwarty wynik w MLB.

> Daniel Drygalski

AL CY Young - Robbie Ray

Robbie Ray z Blue Jays miał najniższą ERA (2.84), zanotował największą liczbę strikeoutów (248), QS (23). Wybór jak dla mnie nie budzący żadnych wątpliwości.

NL CY Young- Walker Buehler

Oceniając cały sezon stawiam na Walkera Buehlera z LA Dodgers. Praktycznie w każdej statystyce był w czołówce, a do tego zanotował zdecydowanie najwięcej QS (27). Gdyby chodziło oczywiście o jeden mecz postawiłbym na Maxa.

> Patrick Pikell

AL CY Young - Robbie Ray

Miotacz Blue Jays będzie rywalizował tutaj z Gerritem Cole. Statystyki za nim przemawiają. Ray narzucił więcej inningów, ma niższe ERA, WHIP, miał więcej strikeoutów. Cole i Ray grali na stadionach sprzyjających pałkarzom (choć w sumie Ray grał trochę w Buffalo i trochę w Toronto w swoich domowych występach). Jeśli zatem wygra Cole, będzie to przez reputację i lepsze wyniki z przeszłości, a to nie powinno odgrywać tutaj żadnej roli.

NL CY Young- Walker Buehler

Mój wybór nie został finalistą i uważam, że niesłusznie. Walker Buehler narzucił prawie 30 inningów więcej od swojego kolegi z drużyny Maxa Scherzera oraz Corbina Burnesa. W moim odczuciu jest to na tyle istotna różnica, że CY Young powinno trafić w ręce młodszego miotacza, choć już wiadomo, że nie trafi. Co prawda Max ma niższe WHIP i więcej strikeoutów, ale i tak ERA mają niemal identyczne. Ważniejsza dla mnie jest liczba zdobytych outów od liczby strikeoutów.

*** Zaskoczenie i rozczarowanie sezonu ***

> Daniel Drygalski

Zaskoczenie sezonu Salvador Perez z Royals. To był spektakularny sezon w wykonaniu catchera, który wybił najwięcej HR i zdobył najwięcej RBI’s w lidze. Zawód sezonu to Yu Darvish z SD Padres. Zanotował katastrofalny sezon. ERA na poziomie 4.22 nie przystoi zawodnikowi, który uchodzi za jednego z najlepszych w swoim fachu. Nie tego oczekiwali Padres pozyskując go przed sezonem

> Patrick Pikell

Zaskoczenie sezonu to Cedric Mullins. Na pewno sporo zawodników zagrało powyżej oczekiwań, ale o wielu z nich mogliśmy powiedzieć przed sezonem, że mieli bardzo duży potencjał. Wiedzieliśmy, że była szansa na przełomowy sezon. Chodzi tutaj o Ray'a, Burnesa, Musgrove'a, Guerrero czy nawet O'Neilla. Cedric Mullins rozegrał niezły sezon 2020, ale chyba nikt się nie spodziewał, że ten zawodnik wybrany w trzynastej rundzie draftu 2015 zaliczy 30 HR i 30 SB z OPS na poziomie .878. 

Rozczarowanie sezonu to Cody Bellinger. Trochę rozczarowań było. Niestety Trouta nie widzieliśmy na boiskach MLB od maja, Yelich czy Corbin byli daleko od swojej najlepszej formy, ale rozczarowaniem roku zostaje Cody Bellinger. Miał co prawda ważne odbicia w Postseason, ale w trakcie długiego sezonu grał słabo plus uwzględniamy tylko regular season. Zawodnik jest jeszcze młody i powinien ciągle się rozwijać, a sezon 2021 był fatalny w jego wykonaniu. Przed gwiazdorem będzie czekało bardzo dużo pracy i analiz przed następnym offseason. 

> Kornel Buchowski

Zaskoczeniem sezonu 2021 jest dla mnie Shohei Ohtani. To mega gwiazda odkąd pojawił się w MLB. Gwiazdy też powinny zaskakiwać i ultra utalentowany zawodnik to zrobił. Pierwsze trzy sezony w lidze był naznaczone kontuzjami. Obawiałem się, że zdrowie może mu nie dopisać. Ohtani tym czasem rozegrał 155 spotkań wymiatając na górce i w ataku. Rozczarowaniem sezonu jest dla mnie drużyna San Diego Padres. Były szumne zapowiedzi i prężenie muskułów. Wydano setki milionów dolarów na kontrakty Machado i Tatitsa oraz innych gwiazd jak np. Darvisha. Z ich napinki wyszło tyle, że nie powąchali nawet Wild Card Game. Liczyłem na więcej od drużyny z tak wielkim potencjałem. Jeden z tych teamów, które określamy mianem ”team to watch”. Moim zdaniem zawiedli na całej linii.

 Tylko zalogowani użytkownicy mogą brać udział w dyskusji na portalu mlb.com.pl. Zaloguj się